Úvodní stránka » Receptář » Domácí smrkový sirup

Domácí smrkový sirup

Semena coby křupavá dobrota

Pozor na sběr smrkových výhonků ve volné přírodě. Lesníci to neradi vidí a může hrozit i pokuta. Ideální je domluvit se s nimi předem a samozřejmě se ke stromkům chovat zdvořile a šetrně.

Čerstvě vyrašené špičky výhonů se na jaře zaštipují a využívají jako koření do různých jídel. Mají totiž až překvapivě výraznou citronovou chuť. Ochutnejte… Vynikající je i smrkový čaj. Co je možná překvapivé, tak semena se dají chroupat syrová (za předpokladu, že jsou zbavená kožovitých křidélek) nebo pražená.

Pokud je chcete otestovat, nasbírejte ještě zavřené šišky a nechte je v teplé místnosti nebo v troubě otevřít a semena vyjměte. A víte co? Když už u toho smrku budete, natrhejte si i ty mladé výhonky, které obsahují velké množství vitaminu C. Dají se totiž svařit s cukrem a zredukovat na hustý sirup. Postup zastudena je ale přece jen šetrnější. Jak na to?

Domácí lékárna vždy připravena!

  • maximálně pět centimetrů dlouhé výhonky (na sklenici sirupu spotřebujete polovinu sklenice výhonků, přibližně stejné množství cukru a půlku citronu)
  • omyjte ve studené vodě a nechte okapat
  • vymyjte připravené lahve a vrstvěte: výhonky, cukr, kolečka citronu
  • opakujte, až je sklenice plná
  • obsah trochu stlačte, sklenici uzavřete, dejte na prosluněné místo a nechte tři týdny odpočívat

Počítejte s tím, že tekutina změní barvu na hnědou a zlatou, a také začne houstnout. Po třech týdnech takto vzniklý sirup přeceďte přes jemné sítko nebo ještě lépe plátýnko, slijte do lahviček, dobře uzavřete a uložte na suché a chladné místo. Sirup se užívá k dochucení sladkých jídel a některých nápojů (například čaje), pomáhá při nachlazení, kašli, posiluje imunitu a působí jako životabudič.

Zdroje: Text - https://www.prostreno.cz/krok-za-krokem/clanky/22052/Vyrobte-si-domaci-smrkovy-sirup?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

           Obrázek - http://prozeny.eiffeloptic.cz/domaci-vyroba-smrkovy-sirup/d2693.htm