Paprika

Papriky jsou samozřejmě součástí mnoha receptů české kuchyně, ve které se používají jako přísady do zeleninových salátů, případně do nejrůznějších vařených či pečených pokrmů, vše o jejich účincích a využití postupně…

  • Výskyt

Papriky pocházejí z amerického dvojkontinentu, kde byly pěstovány po tisíce let. Po objevení Ameriky evropskými cestovali se ovšem velmi rychle rozšířily do dalších částí světa.

  • Popis a účinné látky

Paprika setá je řazena do čeledi lilkovitých a může dorůstat do výšky přes půl metru. Její odrůdy jsou velmi rozmanité a liší se i dle oblastí pěstování. Zatímco někde se jedná o jednoletou rostlinu, v místech bez zimních mrazů jde o vytrvalý keřík. Listy jsou vejčité a řapíkaté, květy bílé až nachové a plodem jsou bobule ve tvaru lusku, jež mohou mít různou barvu (červenou, zelenou, žlutou, oranžovou). Vzhledem k obsahu či neobsahu alkaloidu kapsaicinu mohou také mít pálivou chuť (chilli papričky neboli feferonky) či pálit nemusí (kapie). Všechny odrůdy pak obsahují vitamíny (především B a C, ale také D a E), minerální látky (např. draslík, železo, hořčík, vápník), karotenoidy apod.

  • Užitečné části

Konzumovány jsou plody.

  • Léčivé účinky papriky

Plody papriky seté jsou nazývány rovněž papriky a kromě chuti mohou lidem pomoci i s některými zdravotními problémy. Kladně kupříkladu působí na pleť, vlasy či nehty. Pozitivní vliv mají také na zrak, neboť dovedou chránit oči. Podílí se rovněž na lepší zdraví cév a zároveň na lepší krvetvorbě.  Částečně mohou kladně ovlivňovat také psychiku, protože dovedou zklidnit. Na lidské zdraví ovšem pozitivně působí především chilli papričky s obsahem kapsaicinu.

Tento alkaloid většinu savců odpuzuje, a naopak nevadí ptákům, jež rozšiřují semena papriky seté. Člověk se ovšem dokázal přes jeho pálivou chuť přenést a dokonce existuje mnoho jejích milovníků. Kapsaicin ovšem také může pomoci tišit bolest, případně s problémy štítné žlázy a umí i stimulovat srdeční činnost. Navíc se o něm mluví v souvislosti s lepší imunitou organismu, zlepšením bolestí hlavy a migrény, kvalitnějším zažíváním či dokonce s pozitivním vlivem na rakovinu prostaty.

  • Paprika setá v kuchyni

Papriky jsou samozřejmě součástí mnoha receptů české kuchyně, ve které se používají jako přísady do zeleninových salátů, případně do nejrůznějších vařených či pečených pokrmů. Mletá paprika se potom využívá i jako koření. Existuje přitom ve „sladké“ a pálivé variantě. K dispozici navíc máte kajenský pepř. Ač by se díky názvu mohlo zdát, že se jedná o koření, které má něco společného s pepřem, ve skutečnosti se jedná o ostré koření z chilli papriček.

Recept na olivový olej s chilli papričkami: v hrnci zahřejete čtvrt litru olivového oleje a přidáte 4 sušené chilli papričky a bylinky (tymián, rozmarýn, případně další dle chuti). Vařit byste měli na mírném plameni, aby se olej nepřepálil. Následně smícháte s dalším čtvrt litrem olivové oleje, tentokrát studeného a necháte vychladnout. Získáte tak ostré dochucovadlo do salátů a dalších pokrmů.

  • Pěstování papriky seté na zahrádce

Sazenice papriky byste měli vysadit až s odchodem posledních přízemních mrazíků. Už při tomto kroku pamatujte na to, že rostlina sice vyžaduje slunečné stanoviště, ale přímé sluneční světlo neocení. Paprika setá zároveň vyžaduje výživnou půdu a také pravidelnou zálivku, jež ovšem nemusí být zase tak vysoká. Pravidelná závlaha a přísun živin je třeba především v době vývinu plodů (v období zrání již méně). Hnojit byste měli cca jednou týdně tekutým hnojivem.

Zdroje:

Text - https://www.bylinkovo.cz/paprika-seta/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Obrázek - http://ceskedelikatesy.cz/ovoce-a-zelenina/1297-paprika-cervena-bio-mkurka?content_only=1