Úvodní stránka » Bylinky » Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný

  • Výskyt

Zlatobýl neboli celík je rozšířen v podstatě na celé severní polokouli, vyjma tropů a subtropů. Nalézt jej tedy lze v Evropě, Asii a Americe. V České republice roste od nížin po horské oblasti.

  • Popis a účinné látky

Tato vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých dosahuje výšky až 1 metru. Má přímou a v horní části občas chlupatou lodyhu. Spodní listy jsou střídavé, někdy až elipčité. Na středu tvoří řapík a nahoře bývají přisedlé a pilovité. Květy jsou sestaveny v hroznu a mají jasně žlutou barvu. Zlatobýl obecný přitom kvete od července do září, v některých případech do října. Z účinných látek musíme zmínit hořčiny, silice, saponiny, třísloviny, glykosidy a flavonoidy.

  • Užitečné části

Sbírána je kvetoucí nať.

  • Léčivé a kosmetické účinky 

Zlatobýl obecný je oblíbenou součástí přírodní medicíny. Díky přítomnosti řady účinných látek totiž dokáže lidem pomoci s mnoha neduhy. Především se ale osvědčil jako součást čajů, které působí pozitivně na ledviny a močový měchýř, neboť rozpouští ledvinové kameny a má dezinfekční a močopudné účinky. Kladný vliv má rovněž při střevních problémech, a to např. při krvácení anebo průjmech. S pomocí zlatobýlu obecného je léčena také ateroskleróza a stařecká demence.

  • Čaj ze zlatobýlu obecného:zhruba jede půl čajové lžičky usušené kvetoucí natě smícháte se čtvrt litrem studené vody. Uvaříte a necháte cca dvě minuty luhovat. Denní dávka by přitom neměla překročit tři šálky.

Co se týče zevního použití, celík je využíván jako obklad, anebo se z něj vyrábí mast. Umí totiž urychlit hojení nejrůznějších poranění a ekzémů. Kromě toho nachází uplatnění při kožních problémech a používá se i v gynekologii při výplachu vagíny. Nálev ze zlatobýlu obecného navíc slouží k omývání obličeje, neboť působí pozitivně rovněž na mastnou pokožku. Zároveň má i další obdobné účinky (např. na ochablou pleť), takže nachází uplatnění i v kosmetice.

  • Kontraindikace:jak už jsme zmínili výše, denně byste neměli pít více než tři šálky čaje z celíku, neboť ledviny by mohly být stimulovány až přespříliš. Kromě toho jej neužívejte déle jak dva měsíce.

Zdroje:

Text - https://www.bylinkovo.cz/zlatobyl-obecny-chrante-sve-ledviny/

Obrázek - https://www.awashop.cz/awa-herbs-zlatobyl-celik-nat-100g-p14836/