Úvodní stránka » Zajímavé články » DNA - Zadržování kyseliny močové v těle

DNA - Zadržování kyseliny močové

v těle

Dna je chronické onemocnění, které se vyznačuje zvýšeným množstvím kyseliny močové v krvi a jejímu ukládání do kloubů a ledvin či jiných orgánů (podkoží), které poškozuje.

 

Může tvořit jednak tzv. tofy (usazeniny kyseliny močové v podkožních uzlíčcích, nejčastěji na ušních boltcích nebo nad klouby a šlachami) nebo se krystalky kyseliny močové ukládají v kloubech a způsobují v nich zánět. Nejzávažnější je ukládání kyseliny močové do ledvin, kde způsobuje ledvinné selhávání. Onemocnění se může projevit tzv.dnavým záchvatem - bolestivým zánětem kloubu (nejčastěji palec u nohy).

Co je kyselina močová?

Kyselina močová je výsledným produktem metabolismu, který se nazývá purin. Problém při onemocnění tkví v tom, že organismus neprodukuje dostatečné množství urikázy (trávicího enzymu), který přemění kyselinu močovou v rozpustnou látku. Jelikož není vzniklá kyselina močová rozpuštěna enzymem, její krystalky se hromadí a usazují v krvi a tkáních. Tyto krystalky bodají jako opravdové jehly a jako své útočiště si vybírají nemnéně prokrvenou tkáň - kloub.

Příznaky dny

Obvykle prvním příznakem je prudká bolest - obvykle u palce nohy, patního kloubu nebo prvního nártního kloubu, postiženy mohou být i zápěstí, koleno, loket, prsty i jiné klouby.. Hovoříme o dnavém záchvatu, kdy dochází k zánětu postiženého kloubu a k jeho zčervenání, otoku a vzniku extrémní citlivosti na dotek.

Dieta (nízkopurinová)

Výběr potravin je dán především obsahem solí kyseliny močové - purinů. V běžné stravě je třeba vybírat ty potraviny, jejichž obsah purinů je nízkým. Hodnoty obsahu purinů jsou uvedeny v tabulce. Ve výsledku jde tedy o lehce redukční stravování rozdělené do více denních dávek (cca 4x).

 

Nejvíce se vyhýbáme potravinám s vysokým obsahem nukleoproteinů - vnitřnosti, sardinky, ančovičky, masové extrakty, masové polévky a omáčky. Omezujeme potraviny se zvýšeným obsahem nukleoproteinů- luštěniny, mořské ryby, úhoř, humr, sladkovodní ryby, maso. Vždy zakazujeme alkohol. Naopak doporučujeme pití velkého množství vody. Alkalické minerálky mají přednost, protože napomáhají alkalizaci moči, a tím k udržení jinak špatně rozpustné kyseliny močové v roztoku, takže se předejde tvorbě močových konkrementů.

  • Je výhodné zařazení odlehčených zeleninových dnů (cca 1-2 x) v týdenním programu.
  • Jen v klidovém období a výjimečně lze použít potraviny s vysokým obsahem purinů.
  • Je nutný dostatek příjem tekutin nealkoholických a neenergetických v průběhu celého dne (2-3 l).
  • Alkoholické nápoje jsou nevhodné, zejména destiláty, jejich občasnou konzumaci je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.
  • Jen v klidovém období a výjimečně lze použít potraviny s vysokým obsahem purinů.

Pokrmy a potraviny nevhodné, s vysokým obsahem purinů

vnitřnosti: brzlík, játra, ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev, játrové paštiky, jaternice, jaternicové polévky masové koncentráty zvěřina a výrobky z ní

kořenící směsi a koncentráty: Maggi, sojová omáčka, masové kostky

maso a masné výrobky: nakládaná masa, uzeniny, masa mladých zvířat (telecí, jehněčí, kuřecí)

ryby a rybí výrobky: sardelová pasta, očka, olejovky, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby

ostatní: obilniny a celozrnné výrobky, luštěniny droždí, čokoláda, kakaový prášek, špenát, reveň, červená řepa, fíky

Potravinové doplňky při léčbě

Kyselina močová se může v těle hromadit po řadu let, aniž by způsobovala nějaké potíže. Akutní záchvat se většinou objeví náhle a nejlepší je léčit jej klasickými léky. Hlavní doplněk, který se zdá být prospěšný při akutním záchvatu, je bromelin. Ostatní (rybí tuk, vitamin C, E, výžažky z třešní, listy kopřiv), užívané společně, mohou zabránit dalším záchvatům.

Dna - fakta a rady

250 g čerstvých nebo kompotových třešní denně může pomoci udržovat dnu v mezích snížením hladiny kyseliny močové. Někteří nemocní na to přísahají: v malé studii před mnoha lety bylo zjištěno, že pojídání třešní může udržet chorobu v mezích. Lehčí způsob je užívat denně 1000 mg výtažku z třešní v tabletách. (Bývají k dostání v obchodech se zdravou výživou.) Podobný účinek mají výtažky z jahod, borůvek a celerových semínek.

Další doporučení pro nemocné postižených dnou

  • Pravideln= přijímání potravy, nepřejídejte se, nejezte na noc
  • Je třeba omezit stravu s vyšším obsahem tuků, nejezte ostrá jídla
  • Chraňte se před prochladnutím
  • Více pohybových aktivit
  • Hodně pít

Pokud dojde k záchvatu dny, jezte po dobu dvou týdnů pouze syrové ovoce a zeleninu

Zdroje: http://pi-centrum.e-shoper.net/data/clanky/clanek-tisk.php?id=222

 

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.