Úvodní stránka » Bylinky » Léčivé houby

Léčivé houby v boji s těžkými nemocemi

Z jihovýchodní Asie pochází houba, která proslavila japonskou a čínskou kuchyni - Shii-take, česky Houževnatec jedlý. Je oblíbená nejen pro svou vynikající a originální chuť, ale také pro obsah látek majících příznivý vliv na lidský organismus. V Japonsku je rozšířen názor, že pravidelné uživání této houby prodlužuje život a říká se jí lidově „Elixír života.“ Houževnatec jedlý, patří podobně jako Hlíva ústřičná do skupiny dřevokazných hub. Jeho název se skládá ze dvou slov: shii = dub, take = houba. Pro její pěstování se nejčastěji používá dřevo listnatých stromů, nejlépe dubu, buku nebo břízy. Poražený kmen se navrtá a do otvorů se vkládají špalíčky sadby, které je možné zakoupit i u nás. Na kmenech vyrůstá houba po dobu tří až šesti let a za tuto dobu je možné sklidit i pět kilogramů plodnic. Shiitake je dnes v celosvětovém měřítku nejčastěji pěstovanou houbou hned po žampionech.
Příznivé účinky houby Shiitake na lidský organizmus se začaly intenzivně vědecky zkoumat po výbuchu jaderné bomby v Hirošimě. V této době se totiž prokázalo, že právě Shiitake dokáže zlepšit průběh nemocí, které vznikaly z ozáření. Vědecké výzkumy poté odhalily velké množství zdraví prospěšných látek, m.j. pro lidský organismus nepostradatelné aminokyseliny. Shiitake je hodnotným zdrojem proteinů, minerálů, především draslíku, fosforu, železa a zinku, polysacharidů, bílkovin a také vitamínů, z nichž největší zastoupení má vitamín B1, B2, B3 a D.
Zvyšuje odolnost proti civilizačním chorobám, významně podporuje imunitní systém, neboť obsahuje látky bílkovinné povahy (interferon a interkinin). Interferon se aplikuje jinak injekčně např. při leukémii, ale v přírodní formě, jakou poskytuje Shii-take, ho stěží nalezneme. Kdo zná tuto léčbu, ví, že je pro zdravotnictví nesmírně drahá a musí se schvalovat odborníky v onkocentrech.
Houba účinně ničí také viry a bakterie, např. chřipkové, je účinná proti Lymské borelióze, stimuluje T buňky, zvyšuje činnost makrofágů (význam při řízení imunity), působí při likvidaci nádorových buněk, snižuje toxické účinky chemoterapie a radioterapie, snižuje nadměrné reakce při styku s prachem, pylem, peřím, některými potravinami a chemickými látkami. Výtažky z této houby snižují destrukční činnost viru HIV na buňku za současné podpory imunity.
Výrobky s houbou Shii-take v nejrůznějších formách (kapsle, tinktura, sušené plodnice aj.), jsou dostupné i v některých lékárnách, kromě prodejen se zdravou výživou a bylinkami.

Další dřevokaznou houbou je Rezavec šikmý, zvaný Čaga. Je to druh choroše, roste nejčastěji na břízách, u nás poměrně vzácně, lze ji najít jen asi na třech lokalitách, ale hojný je na Sibiři. Vyskytuje se i na jilmu, jeřabině, jasanu, ale léčivé účinky má právě čaga rostoucí na bříze. U nás ji lze najít jen asi na třech lokalitách. Vyživuje se šťávami hostitele. Sbírá se pouze na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek. Houba je na povrchu černá, na řezu má tabákovité hnědavé zabarvení. Její průměr se pohybuje od 30 do 50 cm, váží 3 - 5 kg, lze najít i větší exempláře o váze až 10kg, roste 10 - 20 let.
Rezavec šikmý obsahuje celou řadu prospěšných látek s antioxidačním, adaptogenním a radioprotektivním efektem, také látky podobné antibiotikům, soli křemíku, železa, hliníku, vápníku, hořčíku, sodíku, zinku, měďi, manganu a draslíku, beta-glukany. Obsahuje melanin, který podle současných výzkumů brzdí rozvoj patologických procesů způsobených volnými radikály, stabilizuje buněčné membrány a působí jako silný imunostimulátor, má rovněž antimykotické a antivirové účinky.
Zkušenosti lidového i odborného léčitelství mnoha staletí daly impuls k vědeckému zkoumání čagy při léčbě novotvarů. V 50. a 60. letech minulého století zkoumali čagu vědci leningradského Botanického institutu. Speciální technologií se začal vyrábět koncentrovaný extrakt Befungin. Tento extrakt je dnes hojně užíván kromě Ruska především v Japonsku, Jižní Korei, USA, Kanadě a v zemích Evropské unie.
V praxi bylo zjištěno, že extrakt a jiné přípravky z čagy mají poměrně silné kancerostatické působení, hlavně v oblasti zažívacího traktu, je velmi účinná při léčbě zánětu žaludku, žaludečních vředů, rakovině žaludku, onemocnění dvanácterníku, zánětu a rakovině jater, slinivky a sleziny, příznivě působí na kvalitu krve, dýchací cesty a plíce. V posledních letech byl prokázán i kancerostatický účinek při rakovině prsu a děložního čípku, osvědčuje se také u nemocí jako je ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc, ale i u jiných zánětlivých onemocnění střev. Crohnova nemoc a chronická kolitida se výrazně lepší aplikacemi přípravku formou mikroklyzmatu, nejlépe večer po předešlém klyzmatu očistném. Jedna z posledních studií zaměřená na melanom kůže prokázala, že výtažek z čagy je prokazatelně působícím netoxickým lékem při melanomu kůže. Rovněž se užívá u lymfatických nemocí, zejména při neprůchodnosti a otocích, zlepšuje také činnost ledvin. Vzhledem ke spojitosti mezi zažíváním, funkcí ledvin, lymfatického systému a kožními problémy působí jako osvědčený podpůrný prostředek při léčbě psoriázy, ekzémů, erytrodermie aj. kožních nemocech, neboť zlepšuje metabolismus na buněčné úrovni a tím zvyšuje odolnost organizmu. Posiluje nervový systém, při nemocech srdce a oběhového systému (snižuje tlak), snižuje hladinu cukru v krvi .U lehčích zánětlivých onemocnění se doba užívání a léčby počítá na týdny, při onkologických nálezech je třeba dlouhodobého užívání 3-6 měsíců nebo i déle. Po třech měsících zařazujeme 7-14 denní přestávku.
Čaga u nás je již ke koupi nejen pod názvem Befungin, ale rovněž drcená k přípravě čaje nebo ve formě dražé či tinktury.

Další houbou, kterou určitě známe, alespoň podle názvu je Boltcovitka bezová, známější pod názvem Ucho Jidášovo a v asijské kuchyni jako „čínská houba“ nebo „černá houba“. Tato houba připomínající tvarem lidský boltec ucha, roste u nás nejčastěji na bezovém dřevě, ale také na buku, vrbě i jiných listnáčích. Zvláštní jméno této houby pochází z pověsti, že byla poprvé nalezena na stromě, na kterém se oběsil biblický Jidáš.
V Číně však tuto houbu znali a používali nejméně 300 let před n. l. Je pružné a rosolovité kozistence a na první pohled nepůsobí vůbec vábně. Dokonce i dotekem připomíná lidskou kůži. Je tmavě hnědé barvy a po usušení černá. Pokud jsme si ale dávali někde v restauraci „čínu“, určitě jsme již tuhle „gelovou“ zvlášnost ochutnali. Vyskytuje se v asijské kuchyni téměř v každém jídle. Můžeme ji však sami použít do salátů, polévek, gulášů, rizota nebo i česnečky a bramboračky.
O této houbě se píše, že má jisté antimutagenní účinky. Obsahuje antioxidanty, které pohlcují volné radikály v těle. Má regenerační účinky na játra a účinně stimuje imunitu. Pomáhá nám s detoxikací těla, neboť čistí krev. Posiluje tělo v rekonvalescenci po těžkých nemocech i porodu. Jidášovo ucho obsahuje i množství minerálních látek, např. vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík. Ty a další obsažené látky pomáhají při podpoře obranyschopnosti těla, ale také zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pleti a pozitivně ovlivňují funkci vnitřních orgánů. Působí jako antikoagulant, proto je prevencí trombóz, kornatění cév, infarktů. Redukuje také vysoký tlak a využívá se také v léčbě hemoroidů, nosních a krčních zánětech.

Zajímavou houbou pro své léčebné účinky podle mnohých klinických studií i co do vzhledu je Korálovec ježatý. Kdybychom tuto houbu někde viděli na poraněných stromech růst, určitě by se nám líbila tvarem, který připomíná mořský korál s třásněmi, ale neřekli bychom o ní, že je gurmánskou pochoutkou, hlavně v Asii, a že je velkou nadějí pro nemocné např. Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou a Sklerózou multiplex.
Tato houba roste od mírného pásma až po subtropické oblasti Asie, Evropy a severní Ameriky, od srpna do prosince paraziticky na poškozených částech dubů nebo buků (také javor, ořešák), u nás dosti vzácně v Beskydech nebo ve Žďárských vrších, ojediněle i jinde. Ale lze ji již koupit jako složku v různých farmakologických preparátech i v lékárně, např. s Rakytníkem. Rovněž je k dostání mycelium k pěstování. Podle německého a čínského překladu má název „opičí hlava“ „brada starce“ nebo podle anglického „lví hříva“. Nemá totiž klobouček ani třeň, ale tvoří zpočátku bílé korálové trsy kulovitého tvaru, které postupně žloutnou až hnědnou.
Houba obsahuje všechny potřebné aminokyseliny prospěšné zdraví, vysoký obsah bílkovin, dále draslík, fosfor, zinek, železo, germanium, selen, malé množství sodíku, polysacharidy, polypeptidy a další specifické látky.
Korálovec ježatý pro obsah svých zajímavých látek byl zkoumán i na laboratorních myších, postižených plaky Alzeheimerovy choroby a byl potvrzen jeho léčebný účinek. Kromě různých neurovegetativních a neurodegenerativních nemocí, depresí, má vliv na zlepšení koncentrace a paměti. Při opotřebování mozkových buněk, neuronů v důsledku stárnutí nebo mechanickém poškození při úrazech hlavy, také po mozkové cévní příhodě a zlepšení u Parkinsoniků. Účinky houby se prokázaly také při rakovině zažívacího ústrojí, zejména jícnu, žaludku, tlustého střeva a také kůže, jater nebo děložního krčku. Houba zamezuje také vzniklým metastázám a zmírňuje následky chemoterapie a radioterapie, podporuje imunitní systém. Pomůže tam, kde jsou eroze a záněty v zažívacím ústrojí, léčí vředy žaludku a dvanáctníku, střevní polypy. Zevně je doporučován na kožní onemocnění (ekzémy, alergie, akné atd.). Dále pozitivně působí při regeneraci tkání při omrzlinách a popáleninách, pomáhá zlepšovat stav kloubů při revmatismu, udržovat vitalitu a pružnost pokožky, hojit rány a jizvy, zabraňovat vypadávání vlasů. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nyní se mu připisuje význam u léčby demence.
V Číně se využívá Korálovce ježatého jako kulinářské lahůdky. Z mladých plodnic se dají údajně připravit skvělé steaky, které chutí připomínají humry. U nás se častěji setkáme s jinými druhy korálovců - dubovým, bukovým a jedlovým. Pro svou vzácnost Korálovce ježatého houbaři nesbírají a stává se spíše raritou k focení jako ohrožený druh.

Housenice čínská
V článcích o houbách jste se mohli dočíst, jaké houby používali tisíce let v Asii v tradiční čínské medicíně. I Housenice čínská se používá již přes 2000 let. Je to vzácný druh parazitující houby, pochází z Nepálu, z 3500 metrových výšek horských masivů, čínských provincií a Tibetu. Díky zvláštní symbio-parazitické formě se nahlíží na Housenici jako houbu i hmyz zároveň.
Jednotlivé druhy tohoto rodu jsou výjimečné tím, že napadají larvy molů rodu Lepidoptera. V letním období spóry z houby se usazují na housence motýla a začínají zde žít jako parazit. Podhoubí proroste do larvy a stravuje je. Nakažená larva před uhynutím zalézá do půdy a po smrti získává mumifikovaný vzhled, vnitřek vyplňuje podhoubí, které v něm může přečkat i delší dobu. Ve vhodných podmínkách houba vytváří plodnice, štíhlé kyjovité útvary, vysoké 5-20 cm. V zimním období žije v zemi jako houba ve formě kokonu. Housenka, na které cordyceps žije, má extrémně vysokou schopnost přežití díky požírání vysokohorských rostlin. Sběr plodnic je prováděn výhradně ručně a pod přísnou hygienickou kontrolou. Nestačí však pokrýt domácí spotřebu, tudíž zakoupené výrobky z Housenice nejsou originály. Produkt na trhu Cordyceps je kultivovaný z kmene ve specializované laboratoři.
Komlex látek, především glukanů a nukleotidů, Housenice čínské slouží k podpůrné léčbě nádorových onemocnění, kdy aktivuje leukocyty a odbourává následky chemoterapie a radioterapie, jako stimulátor imunity při autoimunitních poruchách, alergických onemocněních, ekzémech a astma. Jako přírodní antibiotikum při respiračních a chřipkových onemocněních, infekcích zlatých stafylokoků aj. Snižuje stres a zvyšuje fyzickou a psychickou odolnost. Výsledky výzkumů ukázaly významný vliv na impotenci, takže je houba účinným afrodisiakem a slouží i ke zvětšení výkonnosti vrcholových sportovců, kteří ji v Číně také využívají. Zlepšuje také činnost srdce, snižuje tlak, rozpouští tromby, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Detoxikuje organismus od škodlivých metabolitů, podporuje ledviny a regeneruje játra, např. u cirhóz.
Tuto houbu, která je ve své domovině klenotem, směli používat pouze na císařském dvoře. Pro nás je tato houba dostupná pouze jako produkt laboratorní výroby, pokud si ji z horských výšin nepřivezeme.

Lesklokorka lesklá
Pro svůj mimořádný obsah aktivních léčebných látek je v Číně Ling Zhi, jak se tato houba nazývá, považována za vzácnější než kořen Žen-šenu. Ve starých čínských spisech najdeme zmínky o léčebných účincích houby, které se datují do doby už před 4 000 lety. V Japonsku má název Reishi, latinsky Ganoderma lucidum a pod těmito názvy nejčastěji nalezneme různé produkty z této houby.
Je to druh dřevokazné houby, který roste ve volné přírodě v teplomilnějších oblastech na odumřelých stromech, přezech a kořenech listnáčů od června do listopadu. Vypadá, jako by byla lakovaná, s červenohnědými klobouky i třeni, tuhé dřevnaté konzistence, je druhem používaným k léčebným účelům, neboť Lesklokorek je vícero druhů. Houba byla ve starověké Číně vyhrazena pouze císařské rodině. Aby se totiž našlo pár těchto hub, muselo se mnohdy obejít přes 100 tisíc stromků. Kdo Reishi nalezl, musel ji okamžitě odevzdat u císařského dvora. Neodevzdání se trestalo smrtí. „Božská houba nesmrtelnosti“ (Ling Zhi) zajišťovala údajně dlouhověkost a vitalitu a byla schopna „vzkřísit i mrtvého“.
Používá se nejen v systému tradiční čínské medicíny, ale i jako uznaný lék vědecké medicíny. Léčivé houby se vyučují na farmaceutických fakultách. Ovšem na lékařských fakultách již k učivu nepatří, takže mnoho lékařů o ní neví. Ve své praxi se s ní později možná setkají většinou pouze onkologové a radiologové. Kromě léčivého využití má navíc tato houba využití v biotechnologii.
Pro svůj vysoký obsah především betaglukanů se uplatnila Reishi v léčbě nádorových onemocnění, např. rakoviny žaludku, tlustého střeva a konečníku, plic, prsu, slinivky, jater, vaječníků a děložního krčku, prostaty, leukémie i melanomu, a to nejen v prevenci, ale i u rozvinutých a bolestivých stádií. Rovněž významně stimuluje imunitu a odbourává následky chemoterapie a radioterapie. Detoxikuje organismus od škodlivin i těžkých kovů. Má příznivý vliv na ledviny a játra. Hlavně chrání jaterní buňky před poškozením. Má účinky protialergické a protizánětlivé, takže je vhodná pro léčbu atsma, alergie, bronchitidy a také u dny, revmatoidní artritidy, na klouby a šlachy. Snižuje krevní tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi. Vitalizuje organismus při extrémním zatížení stresem, zvyšuje odolnost a výkonnost a přivádí do tkání více kyslíku. Může pomoci při těžkých nemocech (mozková mrtvice, infarkt myokardu, systémový lupus erythematodes, Parkinsonova choroba) i v rekonvalescenci po těžkých úrazech. Také u očních nemocí jako glaukom, odchlípnutá sítnice, zánět očního nervu. Taoističtí mniši ji používali ke zklidnění mysli u meditací, takže je vhodná na neurózy, nespavost a také zlepšuje paměť. Léčebné působení houby je prokázáno ještě v daleko více nemocech, než jsou zde vypsány, a možná to zní jako všelék, ale jistě nebyla oceněna svým čínským názvem neoprávněně.
Houba pro svou konzistenci není konzumovatelná přímo. Je k dostání v podobě tablet z plodnic, tinktury, sušených plátků, sirupů, čajů či káv. Výrobky nejčastěji s předponou „gano“ jako ganokáva, ganočaj, ganotea, ganočokoláda, ganobonbóny, atd. obsahují pouze nepatrný přídavek této houby. Nejcennější jsou v Reishi údajně výtrusy z plodnic, které využíval císařský dvůr. Mletá sušená houba v tobolkách i volný prášek se pokládá za nejdražší, ale zároveň nejméně vhodnou formu. Účinné látky jsou v sušině pro tělo zlomkově využitelné. Podle asijské tradiční medicíny je nejvíce pro organismus využitelná dvojitá tinktura. Její recept publikoval také náš známý český bylinář Pavel Váňa v knize „Léčivé houby“.
Reishi se řadí ke špičkám v kategorii adaptogenů s kancerostatickým efektem. Její dlouhodobé užívání bez vedlejších účinků nám může zpomalit proces stárnutí, zajistit dlouhověkost a údajně i ideální váhu.

Outkovka pestrá (Trametes versicolor) je houba vyskytující se na všech kontinentech. Patří mezi tak zvané houby bílé hniloby a roste na odumřelých kmenech nebo pařezech převážně listnatých stromů, zejména na dubu, buku, bříze, habru nebo třešni, méně často pak na dřevě jehličnatých stromů nebo živých stromech. Typické jsou pro ni vzájemně srůstající klobouky ve velkých trsech, mnohobarevné vějíře, které rostou buď vedle sebe, nebo střechovitě nad sebou. Plodnice postupně vysychají a vyschlé je můžeme uchovat po dlouhou dobu. Suchá houba je používána jako aranžmá do interiérů. Hlavně ale slouží jako účinný doplněk stravy s významnými léčivými účinky.
Houba byla po mnoho století používána proti rakovině především v Číně, Japonsku a Koreji a dnes i v universitní medicíně. Kromě toho se zde využívá její působení antimikrobiální, proti malárii nebo při posilování imunity. Mimo sloučeniny PSP totiž tato houba obsahuje i další účinné látky, jako jsou například beta-glukan-proteiny, polysacharidy K (PSK) nebo deriváty ergosterolu. Látka PSK jako uznané léčivo byla v Japonsku poprvé použita v roce 1987 k léčbě rakoviny. Tato látka má dnes v Asii široké použití k léčbě jaterních chorob, zvýšení imunomodulace a slouží údajně jako prevence rakoviny jater. PSK (krestin) nejen aktivně potlačuje růst určitých rakovinných buněk, ale i podporuje imunitní systém, přičemž se působení zvyšuje v kombinaci s ozařováním i chemoterapií. Nejlepší výsledky byly získány s použitím PSK při léčbě rakoviny děložního krčku. PSK i PSA zvyšují aktivitu některých složek imunitního systému (interleukinu, T- lymfocytů, NK buněk). Experiment byl proveden i v Austrálii a bylo prokázáno, že přírodní substance houby je účinná 100% proti kmenovým buňkám rakoviny prostaty a potlačuje vytváření i jiných tumorů.
Pro svůj specifický obsah látek je využívána Outkovka pestrá k odbourávání volných radikálů v organismu a jako imunostimulátor, při léčbě nádorových onemocnění, např. rakovině plic, prsu, prostaty, jícnu, žaludku, dále také střev, melanomu apod. Antivirální působení houby je původce rakoviny děložního čípku - viru HPV. Zmírňuje následky radioterapie a chemoterapie. Posiluje játra a ledviny i celkově organismus při chronickém únavovém syndromu a autoimunitních onemocněních. Její využití je i při skleróze multiplex, EB viróze, Raynaudově syndromu, Sjoegrenově syndromu, diabetu a revmatoidní artritidě. Dále při Burkittově lymfomu, Hodgkinově nemoci, při boji s chlamydiemi a infekcemi stafylokoka aurea. Snižuje vedlejší účinky kortikoidů a cyklofosfamidů. Houba má detoxikační působení a je proto vhodná i na cirhózy jater i alkoholické.
Houbu nalezneme v produktech pod názvem Coriolus. Může nám být dobrým pomocníkem v boji při zákeřných nemocech, kdy klasická medicína selhává.

Zajímavá houba ve tvaru kokosu je Pórnatka kokosová, která roste v nejteplejších oblastech Číny, Japonska a jiných. Houba působí hnilobu dřeva a osidluje kořeny a pařezy jehličnanů – nejčastěji borovic. Méně často se vyskytuje na listnatých stromech (dub, buk, habr). Pod zemí se brzy na podzim vytvářejí velké shluky podhoubí nazývané sklerocia ve tvaru malého kokosového ořechu. Vnitřek sklerocia tvoří bílá dužnina, jejíž chuť je mírně nasládlá. Sklerocia mohou dosáhnout délky až 30 cm a hmotnosti 1 kg. Ve sklerociu houba přežívá nepříznivé podmínky, aby z něj později vyrostla tuhá plodnice.
Pórnatka patří mezi nejstarší léčivé a velmi respektované prostředky tradiční čínské medicíny (TČM). Je zmiňována již v čínské Knize písní z 11. století př. n. l. Z houby se připravovala polévka pro posílení starých a nemocných osob. Za dynastie Ming se na císařském dvoře pekly koláčky z prášku mleté pórnatky. Poslední císařovna Ci Xi panující v 2. polovině 19. století zavedla recepturu, kdy mezi 2 placky z těsta připraveného z pórnatky byla namazána směs ovoce a ořechů v medu. Toto pečivo je v Číně populární dodnes. V Nigérii byla rovněž oblíbená v lidové medicíně, i jako potravina. Američtí Indiáni v době hladu semleli vysušená sklerocia houby na prášek, ten smíchali s rýží a ze vzniklé směsi pekli jakési chlebové placky. Podle toho američtí osadníci pojmenovali houbu Indian bread (indiánský chléb).
V TČM se používala v minulosti houba jako diuretikum, sedativum a prostředek proti stárnutí. Při výzkumu na krysách se zjistilo zlepšení paměti ovlivněním neurotransmiterů a antidepresivní účinek. Také došlo ke zlepšení průtoku krve při cerebrální ischémii. Obsažené triterpenoidy vykazují v pórnatce imunostimulační a protivirovou aktivitu podobně jako bílkovina s označením PCP. Houba má protizánětlivé účinky a ovlivňuje příznivě centrální nervovou soustavu, uvolňuje nervové napětí, odstraňuje únavu. Používá se jako imunomodulátor s kancerostatickým a antimutagenním účinkem. Podle tradiční čínské medicíny pro nemoce v okruhu srdce, ledvin a sleziny. Slezinu posiluje a odvádí vlhkost. Jako diuretikum pomáhá odvádět otoky, hlavně dolních končetin. Snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje trávení, správnou činnost močového měchýře. Užití houby je i u arytmií, horečnatých stavů.
Pórnatka kokosová je k dostání u nás jako výrobek v tabletách, ale i v sušených kostičkách. Je podle TČM nejlepším prostředkem pro funkci sleziny, tudíž by ji měli ocenit nemocní s krvetvornými poruchami, včetně leukémie a imunitními deficity.

Choroš oříš roste dosti vzácně od července do října v listnatých a smíšených lesích, na hrázích rybníků na bázi kmenů, kořenech i pařezech zejména dubů, buků, javorů a vzácně i habrů. Podobá se mořské mycí houbě a větví se do mnoha malých nožek zakončených kloboučky ve tvaru deštníčků, které jsou šedé až světlehnědé. Z kulinářského hlediska můžete choroš oříš využít všestranně. Nehodí se k sušení, ale naložený do octu je lahůdkou.
I tato houba je po staletí používána v tradiční čínské medicíně, hlavně jako osvědčené diuretikum. Podle výzkumů u myší byl prokázán úbytek volných radikálů v plazmě. Proto je choroš oříš používán jako účinný antioxidant. Bez vedlejších účinků je možno jej podávat při zánětu ledvin, ledvinových kamenech, pyelonefritidě a také k zvyšování produkce moči bez úbytku vyloučeného draslíku. Obsažený ergosterol vykazuje antialdosteronický diuretický účinek. Také je choroš oříš účinný při chlamydii trachomatis. Houba působí jako imunomodulátor. Podle klinických studií je choroš oříš prokazatelně účinný u sarkomu S-180 a nádorů Ehrlicha. Pokus byl proveden na laboratorních myších v kombinaci s chemoterapeutikem. Rovněž jeho působení můžeme využít při rakovině gastrointestinálního traktu, plic a močového ústrojí. Hlavně se u nádorů močového měchýře potíže opětovně nevracejí. Kromě toho se používá při žloutence, kdy zrychluje a zeslabuje průběh jako antivirotikum.
V názvu oříš se v houbě skrývá vůně a chuť připomínající oříšky. Můžeme jej nasbírat nejen pro léčivé vlastnosti, ale na přípravu mnoha pokrmů, třeba chutného guláše, jemně ochuceného česnekem, nebo houbového rizota, ale i dalších a jistě uspokojíme své chuťové buňky.

Žampion brazilský
U nás český název tohoto žampionu je mandlový, jinak známý spíše pod názvem žampion Agaricus Blazei. Vzhledem připomíná žampion hnědý a. bisporus. Byl známou pochoutkou pro svou chuť už v dávné říši Inků, ale poprvé byl popsán Williamem A Murillem v r. 1945. Pozitivní vliv na lidské zdraví zjistil až v 70. letech japonský vědec Furumoto, který našel malé uzemí poblíž Sao Paula, kde houba roste v okolí malé vesnice Piedade.
Tamnější místní obyvatelé houbu sbírali a konzumovali. Plodnice rostou na loukách a pastvinách a dalších prosluněných místech. Neroste v lesích nebo ve stínu stromů. Furumoto zkoumal žampion mandlový a zaznamenal u obyvatel vesnice nižší výskyt rakoviny a některých geriatrických onemocnění, také se vyznačovali dlouhověkostí. Jakmile byly léčivé účinky houby potvrzeny, začala se houba hojně sbírat a vyvážet do zahraničí. Dnes se stala ve světě známou pro své výjimečné kulinární a léčivé vlastnosti a je nadějí pro nemocné rakovinou. Vývoz v přírodě nasbíraných plodnic ale nestačil rostoucí poptávce. Od roku 1975 se v Japonsku pěstuje uměle.
V porovnání s ostatními druhy má tento žampion delší a silnější třeň, výraznou mandlovou vůni a sladkou chuť. Plodnice obsahují 89 - 91 % vody a sušina má 47,7 % bílkovin, 17,7 % sacharidů a 0,54 % tuků. Z minerálních látek převládá v sušině plodnic draslík. Hlavně obsahuje vysokou koncentraci polysacharidů Beta -1,6 D-glukanů, které jsou využívány jako doprovodná léčba u nádorových onemocnění. Díky jejich nízké molekulární hmotnosti jsou zároveň tělem snadněji přijímány než glukany z ostatních hub a tím si vědci vysvětlují jejich vyšší účinnost především na maligní buňky. Jsou účinné proti řadě solidních (pevných) nádorů (prostaty, hltanu, plic, prsu, žaludku, vaječníků, jater). Po aplikaci výtažků ze sušených plodnic se zvýšila aktivita specializovaných lymfocytů s protirakovinným účinkem až o 3000 % v průběhu 2 - 4 dnů. Dalšími látkami jsou betaglukany (1,3-beta-glukan, 1,4-alfa-glukan, 1,6-beta-glukan, 1-6-alfa-glukan a další), proteoglukan HM3-G, RNA-protein komplex, glucomannan, minerální látky, fosfolipidy a chitin, triterpenoidy, antibiotika, antioxidant glutathion, nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, fosfolipidy, chitin. Velice důležité enzymy (např. superoxiddismutáza, peroxidáza a kataláza) se nachází prakticky výhradně v myceliu. Beta glukany zde obsažené mají odlišnou účinnost než glukany u jiných druhů. Plodnice obsahují deriváty ergosterolu (vitamin D2), který má také protirakovinné účinky, dále pak vitaminy B1, B2 a C. Přítomny jsou abiotické látky agaritin a kampesterin. Obsahuje výrazně více betaglukanů než shiitake či reishi a další druhy. Enzymatická aktivita (důležitá role v protinádorovém působení) je u této houby trojnásobně vyšší než u outkovky či housenice, obsahuje složky, které brzdí enzym arotamasu, který je spojený s růstem nádorů.
Podle tradiční čínské medicíny a soudobých výzkumů působí Agaricus Blazei příznivě u stavů jako je:
prevence a doprovodná léčba nádorových onemocnění. Stimuluje produkci interferonu a interleukinu, které brání rozvoji metastáz. Účinný při rakovině prsu, plic, žaludku, prostaty, jater, vaječníků a děložního hrdla (tyto 2 především).
pomoc v průběhu chemoterapie či radioterapie efektivně působí na C3 bílkoviny v játrech a aktivuje makrofágy, při hepatitidě A, B, C . Chrání játra před účinky alkoholu a paracetamolu- antibiotické účinky díky antibiotiku psalliotin, které působí proti řadě bakterií např. Escherichia coli, Shigella aj.
antioxidační a protizánětlivé účinky
podpora při AIDS
léčba kožních onemocnění - ekzémy a další
regulace krevního tlaku a cholesterolu
stimuluje imunitní systém
podpora při léčbě alergií a u autoimunitních onemocnění
podpora střevních funkcí
podpora léčby infekčních onemocnění
podpora zdravých kostí, tvorba kostní dřeně
u diabtes
antitrombotické a antifibriotické vlastnosti
Nejčastěji dostupné jsou sušené plodnice, případně tablety, nálevové sáčky nebo výluhy. Při nákupu produktů z této houby i houby sušené je třeba opatrnosti - řada produktů má vysoký obsah kadmia, vzhledem k tomu, že tato houba dokáže absorbovat hodně toxických látek z půdy. Je striktně doporučeno používat produkty s organickou certifikací. Myceliální produkt je díky své čistotě nejlepší volbou u tohoto druhu houby. Tento žampion roste na substrátu jako i náš známý žampion. Nyní však není ještě k pěstování plně dostupný. 

Hnojník obecný
Můžete ho najít od dubna do listopadu. Jeho hlavní doba výskytu je září. Roste jednotlivě i ve skupinách na druhotně porušené půdě, travnatých místech a kolem cest. Na hnojených trávnících a polích se může vyskytovat až masově. Mohl by se zaměnit s rovněž jedlým hnojníkem inkoustovým, u kterého ve spojitosti s alkoholem muže dojít k otravě.
Hnojník má klobouk 5 až 10 cm vysoký a 3 až 6 cm široký. U mladých plodnic má vejcovitý tvar, postupně se otvírá do tvaru zvonce. Zpočátku má téměř čistě bílou barvu, jen na okrajích slabě růžovou a na špičce načervenalou až nahnědlou. Původně hladká pokožka klobouku se postupně trhá na šupiny. Lupeny, které zpočátku kvůli tvaru klobouku nejsou vidět, jsou v mládí bílé, později růžové. Třeň dlouhý 12 až 13 cm o průměru 1 až 2 cm je bílý, šupinatý, podélně vláknitý a má úzký, kožnatý prstenec. Dužnina je bílá a tenká. Ve stáří se hnojník rozkládá na inkoustu podobnou tekutinu. Tato jedinečnost je způsob, jak rozšiřovat výtrusy. Ty odkapávají s tekutinou, na rozdíl od většiny ostatních hub, kde jsou výtrusy odváty jako prach.
Je to dobrá jedlá houba, dokud má neotevřený klobouk a bílé, či narůžovělé lupeny. Má jemnou konzistenci a vůni. Musí se ovšem zpracovat brzy po sběru, neboť i mladé plodnice se začnou brzy rozkládat. Z hnojníku obecného je výborná polévka. Při současné spotřebě alkoholu může i u hnojníku obecného dojít ke slabé toxické reakci - antabusovému efektu. Proto rozhodně nepijte po konzumaci alkohol! Pokud ho najdete, sbírejte jen mladé plodnice zbarvené do růžova či fialova a velmi rychle je doma zpracujte. Po osmačtyřiceti hodinách se totiž roztékají. Hnojník je bohatý na bílkoviny, aminokyseliny, uhlohydráty, vlákninu, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan a zinek. Je zdrojem několika důležitých vitamínů, jako je C, B1 a B2. Doporučuje se konzumovat ho na podporu trávení a při léčbě hemoroidů. Čínští vědci zjistili, že u některých typů nádorů hnojník úplně zastaví bujení rakovinných buněk. Kromě toho se významně podílí na snížení cukru v krvi a snižuje krevní tlak. Hnojník obecný je součástí výrobku Houbové kvarteto, který lze zakoupit v lékárně od firmy Terezia Company. 

Zdroj: Článek - Ing. Jiří Baier, mykolog