Úvodní stránka » Zajímavé články » Babské rady na bolavý zub

Babské rady na bolavý zub

  • Česnek

Aromatickým ochucovadlem se léčí bolest zubů již věky věků. Česnek, jak známo, má díky obsažené látce alicin silné antibakteriální vlastnosti. Toto koření, které se jistě najde v každé domácnosti, působí jako mocné přírodní antibiotikum, což se vám teď náramně hodí. V krizi tedy zkuste použít jeden česnekový stroužek a důkladně ho rozžvýkejte. V případě potřeby opakujte vícekrát, dokud si tvrdohlavý zub nedá pokoj.

  • Máta peprná

I oblíbená bylinka s „větrovým“ aroma může v případě bolestivých zubů přinést rychlou úlevu. A máte dokonce dvě možnosti, jak ji využít. Buď žvýkejte čerstvé listy, nebo si připravte mátový odvar a nechte ho vychladnout. Tekutinou si pak vyplachujte ústa, dokud se nebudete cítit lépe. Nutno dodat, že stejné účinky mají i jiní zástupci bylinkové říše, zejména pak heřmánek nebo řapík.

  • Cibule

Možná vás nikdy nenapadlo žvýkat nekorunovanou královnu kuchyně místo žvýkačky, ovšem zoufalá situace si přece žádá zoufalé činy. Nebo snad ne? Cibule má výrazné antimikrobiální a antiseptické vlastnosti, které nejenže zatočí s bolestí, ale přidají ruku k dílu také při tlumení zánětů a různých infekcí. I na tuto provizorní alternativu můžete vsadit, než se na vás podívá lékař a odhalí příčinu vašich potíží.

  • Voda se solí

Další domácí lék, který můžete směle vyzkoušet, je voda se solí. Dávkování? Bohatě stačí poloviční čajová lžička chloridu sodného a dvě deci horké vody. Jakmile ingredience promícháte, získáte účinné kloktadlo, které minimalizuje otoky dásní i bolestivá muka, jež vás rozhodně nešetří.

  • Kořen bertrámu i šťáva dobromysle

Nelíbí se vám ani jedno řešení? Nevadí, v babiččině receptáři naleznete i další možnosti. Ústní dutinu lze vyplachovat odvarem z kořene bertrámu nebo natě sporýše. Postižené místo následkem vypadlé plomby můžete ošetřit kouskem vaty namočeným ve šťávě z oregana. Proti viklavosti zubů pomáhá zase výplach z odvaru přesličky.

Zdroje: Text - https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/23422/Babske-rady-na-bolavy-zub-Tyhle-funguji-stale?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

            Obrázek - https://www.prozeny.cz/clanek/prvni-pomoc-pri-bolesti-zubu-jak-ji-ihned-utisit-16605