Úvodní stránka » Co nabízíme? » Kmín kořenný

Kmín kořenný

(Carum carvi)

   Kmín kořenný (někdy též luční) je dvouletá rostlina z čeledi miříkovitých. Dorůstá výšky 30-100cm a kvete v květnu a červnu drobnými bílými květy uspořádanými ve složených okolících. Plodem jsou semena (dvounažky) - dozrávají v červenci a srpnu, kdy získávají svou typickou hnědou barvu. V kmínu je obsaženo velké množství silice, která mu dodává jeho charakteristické aroma.

   Kmín je jedno z nejznámějších a nejpoužívanějších koření na světě. Široké využití najde v kuchyni při dochucování jídel (přidává se např. do brambor, kysaného zelí, k masům apod.), kterým dává nezaměnitelnou chuť a aroma a nenahraditelný je jako koření do chleba a jiného pečiva. Má však i léčivé účinky - silice v něm obsažené velmi dobře působí proti nadýmání a pomáhají při trávení tučných a těžko stravitelných jídel - tlumí křeče hladkých svalů v trávicím ústrojí, zklidňují žaludek a podporují vylučování trávicích šťáv. Kmín též dokáže výrazně omezit kvasné a hnilobné procesy ve střevech, napomáhá vykašlávání při nemocech dýchacích cest a podporuje vylučování mateřského mléka. Jeho silice neutralizují účinky jedovatého solaninu, obsaženého v bramborách, proto se doporučuje brambory vždy vařit s kmínem.

Zdroj: 

Obrázek - https://www.google.cz/search?q=km%C3%ADn+ko%C5%99enn%C3%BD&rlz=1C1AVNE_enCZ668CZ668&espv=2&biw=1920&bih=911&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiw6vDcqsrLAhUpvnIKHc4sBQQQ_AUIBigB#imgrc=70jN_-jQgeZKgM%3A

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Delta (Delta Airlines, 30. 3. 2019 1:40:49) Odpovědět

    tecqzd <a href="https://delta-airlines-com.com">delta airlines</a> zftezd