Úvodní stránka » Bylinky » Bakopa drobnolistá

Bakopa drobnolistá

(Bacopa monnieri Brahmi)

Bacopa monnieri je vytrvalá pokojová bylinka po staletí používaná v ajurvédské medicíně. Rostě v bažinatých místech a je pěstována v jižní Indii. Můžeme jí však také pěstovat jako pokojovou rostlinu v převislém květináči s možností letnění. 

Samostatně nebo v čajových směsích je doporučována pro své velmi příznivé účinky na lidský organismus. Stimuluje mozkové pochody,zlepšuje astma, epilepsii, zapomínání, snižuje projevy Alzheimerovi a Parkinsonovi choroby, je výborná při vytrvalém učení, zlepšuje soustředění a stimuluje krátkodobou paměť, dále při vysokých horečkách, kožních zánětech, duševních poruchách. V tradiční čínské medicíně je používána jako Yang-tonikum při impotenci a revmatismu. Bacopa má antidepresivní účinek, pomáhá na poruchy spánku, zpomaluje stárnutí. Používá se také jako krev čistící prostředek a je považována za užitečnou pro všechny záněty, chronické kožní onemocnění, vysoké horečky, ztrátu vlasů a kontrolu krevního tlaku. 

Jako běžná, tradiční dávka je doporučováno 5 - 15 g (v sušeném stavu) bakopy denně, nejlépe ve formě čajového odvaru. V syrovém stavu se dá také v přiměřeném množství použít jako koření do pokrmů. Má hořkou chuť. 

Zdroje: 

Text - http://www.zahrada-sazenice.cz/

Obrázek - http://plantworld2.blogspot.cz/2015/07/bacopa-monnieri.html