Úvodní stránka » Bylinky » Bazalka pravá


Bazalka pravá

(Ocimum basilicum)

Popis byliny:

Bazalka pravá je jednoletá rostlina, dorůstající obvykle do velikosti 20 až 40 cm. Typickým poznávacím znamením je bohatě větvená hranatá či oblá lodyha, která může být pokryta jemnými chloupky. Tato bylina kvete od června až do září. Listy jsou polodlouhé a oválné s eliptickou až vejcovitou čepelí. Po okrajích mohou být řídce zubaté.Květenství bazalky je povětšinou žlutého či bělavého zabarvení, výjimkou však není ani růžový květ. Bazalka pravá má specifické aroma a její černohnědý plod obsahuje čtyři semena. Původem pochází pravděpodobně z Indie, v současně době se pěstuje po celém světě.

 

Léčivé účinky:

Bazalka pravá je známá nejen pro svou jedinečnou vůni, ale také díky prokazatelným účinkům na lidský organismus. Obsahuje množství léčivých látek - silice, třísloviny, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje, tanin a další. Využívá se převážně při problémech s trávením – podporuje žaludeční činnost, snižuje nadýmání a rozvíjí chuť k jídlu. Osvědčuje se též při mírných depresích, nespavosti a migréně, protože dokáže zklidnit a uvolnit. Je určena i k zevnímu použití na urychlení léčby odřenin a drobných ran.Z této byliny jsou použitelné jen listy a nať.

 

Pěstování a použití v kuchyni:

Bazalka pravá je významnou součástí zejména středozemní kuchyně, kde se čerstvé listy užívají při přípravě salátů, zálivek, těstovin a omáček, v sušené podobě je pak dochucovadlem pokrmů z různých druhů masa a ryb.Ke svému růstu potřebuje bazalka pravá slunné a teplé místo, kde bude chráněná před větrem a další nepřízní počasí. Semena se do pařeniště vysévají v březnu, na záhony se přesazuje během května, nejlépe do kypré a humózní půdy.

 

Čaj proti nevolnosti: 

Do horké (ne však vroucí) vody se vloží několik lístků bazalky pravé, které se nechají vylouhovat 5 až 10 minut. Takto připravený čaj se užívá 2x až 3x denně.

Zdroj: 

Obrázek - https://www.google.cz/search?q=bazalka+prav%C3%A1&rlz=1C1AVNE_enCZ668CZ668&espv=2&biw=1920&bih=911&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwipt-3y88fLAhUll3IKHQZ3B_4Q_AUIBigB#imgrc=W8CaRrVwWOItFM%3A

 

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Bazalka čerstvá (Maciej Nawrat, 7. 8. 2023 18:00:55) Odpovědět

    Dobrý den, lze u vás nakoupit větší množství bazalky čerstvé na váhu? Jedná se o velkoobchodní odběr na výrobu pesta na náš e-shop.