Úvodní stránka » Bylinky » Benedikt lékařský

Benedikt lékařský

(Cnicus benedictus)

Na první pohled vypadá tato rostlinka velmi nepřátelsky, neboť její listy připomínají potrhanou látku a jsou plné stnů. Když se s ní však člověk blíže seznámí, pozná, že není tak zlá, naopak.

Původ a výskyt: Benedikt je jednoletá bylina pocházející ze Středozemí. V Evropě se poměrně hodně pěstuje, ale ve volné přírodě se často nevyskytuje. 

Čas a způsob sběru: Kvetoucí nať sbíráme v červnu a červenci na počátku květu za suchého počasí. Jakmile dosáhne výšky 30 cm, lze sběr opakovat. Sbírá se horní polovina, bez spodní části stonku. 1 ar dává 30 až 50 kg drogy. Listy můžeme sbírat i holou rukou, jen květní úbory píchají více, proto je lepší používat při sběru a zpracování rukavice. I po usušení je třeba dávat pozor a nevdechovat rozprášenou drogu, neboť drobné chloupky dráždí sliznici. 

Způsob pěstování: Libuje si v hluboké výživné půdě s dostatkem vápna a slunce. Vysévá se v březnu až dubnu do plných řádků 30 až 50 cm. Porost je nutno pečlivě okopávat nebo plečkovat, jinak ho zadusí plevel.

Použití: Jako léčivá rostlina je benedikt známý již od starověku. Benedikt je dodnes pro své silné protibakteriální, protivirové a protinádorové působení považován za jeden z nejúčinnějších léků proti všem druhům rakoviny. Při vnějším použití můžeme přikládat šťávu z rostliny na rány například po operaci rakoviny prsu či kůže. Benedikt také výborně léčí poruchy trávicího traktu, plynatost, žaludeční a dvanácterníkové vředy, nemoci žaludku, jater, žlučníku a slinivky břišní. Benedikt zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a podporuje chuť k jídlu, čemuž odpovídá i jeho značně hořká chuť. Benedikt také posiluje srdce a nervy, tonizuje celý organismus, podporuje vylučování kyseliny močové, čímž pomáhá při dně a revmatismu. Silný odvar slouží k omývání bolestivých míst při pásovém oparu. Zvláštností je, že je to jediná bylinka, která se podává při brucelóze. Je to velmi vzácná, ale nepříjemná choroba, která se přenáší na člověka ze zvířat, ženy postižené touto nemocí nemohou donosit dítě. 

Způsob aplikace: Nálev: 1čajovou lžičku drogy přelijeme asi 200 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme 2 - 3x denně.

Zdroje:

Text - Anton Maslák, Lidická 242, 550 01 Broumov

Obrázek - http://www.botanickafotogalerie.cz/fotogalerie.php?lng=cz&latName=Cnicus+benedictus&czName=benedikt+l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD&title=Cnicus+benedictus+%7C+benedikt+l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD&showPhoto_variant=photo_description&show_sp_descr=true&spec_syntax=species&sortby=lat

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Nausea, thyrotoxic coarse transmitters themselves pressure, bili (idyihac, 18. 6. 2019 17:38:42) Odpovědět

    http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin Online <a href="http://mewkid.net/buy-amoxicillin/">Amoxicillin 500mg Capsules</a> wep.orse.farma-lico.cz.wkn.pd http://mewkid.net/buy-amoxicillin/