Úvodní stránka » Rady z přírody » Borovicový pyl je snadno dostupnou superpotravinou !!

Superpotravin existují desítky. Některé jsou ale špatně dostupné a jejich získání se nám může někdy pěkně prodražit. Borovicový pyl je ale snadno dostupný a je ho dostatek. Jak ho získat a k čemu vlastně slouží?

Článek

V první řadě je třeba upozornit, že přestože se jedná o superpotravinu, je potřeba si dát pozor na to, kolik ho zkonzumujeme. V nadměrném množství může být totiž škodlivý. Protože jeho vedlejší účinky nejsou ještě plně prozkoumány, nedoporučuje se jeho užívání dětem a mladistvým, stejně jako těhotným nebo kojícím ženám. Taktéž by ho neměli konzumovat ti, u kterých vyvolává alergické reakce.

V zásadě je ale jeho užívání spojeno s blahodárnými účinky, dokonce se mu přezdívá nutriční elektrárna. Obsahuje totiž velké množství vitamínů, antioxidantů, minerálů i aminokyselin. V lékárnách se k němu dostaneme nejčastěji ve formě prášku, kapslí či speciální tinktur.

Jeho nejznámějším účinkem je to, že chrání tělo před nadměrným množstvím stresu, posiluje imunitu a tlumí bolest. Vzhledem k velkému obsahu antioxidačních látek má i protizánětlivé účinky. Můžeme ho tak užívat i v souvislosti s léčbou artritidy. Studie časopisu Oxidative Medicine and Cellular Longevity odhalila, že by bylo možné tento produkt potenciálně využít v boji proti stárnutí. Tato nutriční elektrárna podle výsledků studie stárnutí zpomaluje.

Hojně se o borovicovém pylu mluví v souvislosti se sexuálním životem. Obsahuje totiž testosteron, který stimuluje libido. Ten je vlastní zejména mužům. Jeho nízkou hladinu si tak mohou muži kompenzovat právě díky borovicovému pylu. Jenže testosteron obsahují v malé míře i těla žen, takže se užívání borovicového pylu v souvislosti se sexuálním apetitem doporučuje i jim.

Pokud se borovicový pyl sklízí ve volné divoké přírodě, může obsahovat až neuvěřitelných 200 živin. Největší zastoupení v něm mají vitamíny A, B, C, E, D3, dále pak zinek a magnesium, stejně jako všech 8 esenciálních aminokyselin. Je to zkrátka zázrak přírody. V lékárnách si za něj ale připlatíte, proto, pokud chcete ušetřit, můžete vyrazit na sběr borovicového pylu i sami.

Není to jednoduchá práce a zabere hodně času, ale výsledek se rozhodně vyplatí. Nejlepší jsou na to kvetoucí borovicové šišky. Ty se musí nechat proschnout. Uschlé květy se pak proklepávají, nejlépe přes nějaké sítko, a tím se získává čerstvý borovicový pyl. Doba jeho sběru je ovlivněna počasím, ale za nejvhodnější měsíc k jeho sběru se v našich podmínkách obecně považuje květen. Borovice však kvete jen krátce, proto je velmi snadné tu pravou chvíli propásnout. Pokud se na sběr borovicového pylu chystáte, sledujte borovice již s předstihem, abyste o pyl nepřišli.

Borovicový pyl je skutečný zázrak přírody, ale se vším musíme nakládat opatrně. Takže je důležité to s jeho užíváním nepřehnat a v případě potíží přestat s jeho konzumací. To ale ostatně platí o jakékoliv superpotravině.

Zpracováno na základě:

Table 3 | Antiaging Effect of Pine Pollen in Human Diploid Fibroblasts and in a Mouse Model Induced by D-Galactose (hindawi.com)

čerpáno z: https://medium.seznam.cz/clanek/naturally-borovicovy-pyl-je-snadno-dostupnou-superpotravinou-ktera-stimuluje-libido-sbirat-ho-muzete-v-lese-38360?utm_campaign=abtest240_dop_cizich_clanku_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=4