Úvodní stránka » Zajímavé články » Bramborové slupky

Bramborové slupky

  • Boj s nadváhou

Bramborové slupky obsahují méně tuku, cholesterolu a sodíku, než celá brambora a dá se z nich vytvořit chutné jídlo. Naučte se tedy konzumovat brambory celé, aniž byste je loupali nebo slupky upečte v troubě a vytvořte si domácí chipsy.

Brambory vás plně nasytí a vy zapomenete na pocit hladu.

  • Podporují imunitní systém

Bramborové slupky jsou velmi bohaté na vitamín C a komplex vitamínů B, navíc obsahují i vápník. Všechny tyto látky jsou pro váš organismus nepostradatelné a dodávají vám energii, chrání imunitní systém a dokonce hrají velkou roli v prevenci rakoviny.

  • Prevence proti rakovině

Obsahují velké množství kyseliny chlorogenové, která eliminuje nádory a rakovinné buňky, chrání tělo před tvorbou nádorů

  • Snižují hladinu cholesterolu v krvi

Vysoké množství vlákniny v bramborách, a především v jejich slupkách, příznivě působí na hladinu cholesterolu v krvi. Proto jestli máte problémy s cholesterolem, nebojte se neloupané brambory zařadit i do svého jídelníčku.

  • Snižují riziko srdečních chorob

Bramborové slupky obsahují dostatečné množství minerálních látek, především draslíku, který snižuje nebezpečí srdečních chorob a mrtvice. Draslík podporuje činnost srdce a udržuje zdravý oběhový systém.

  • Krásná s bramborovými slupkami

Bramborové slupky nejenže příznivě působí na vnitřní orgány, ale dokonce podporují i vaši vnější krásu. Mohou být dokonalým přírodním barvivem.

Znáte určitě trik na velikonoce, když obarvujete vajíčka a používáte k tomu slupky z brambor. Takto si snadno můžete obravit i svoje šedivé prameny naprosto přírodní cestou. Podporují dokonce i pokožku hlavy, vlasy jednoduše obraví a především jim neubírají na přírodním vzhledu

Recept: Povařit slupky přibližně 30 minut a tímto vývarem si opláchnout umyté vlasy. Po několika přelivech začnou šedivé vlasy přirozeně tmavnout bez použití umělých barev.

  • Zesvětlují tmavé skvrny

Bramborová kůra obsahuje antibakteriální a fenolové látky, které příznivě působí na tmavé skvrny na pokožce. Stačí, když budete slupkou přetírat tmavé skvrny na pokožce či nevydařené opálení. Skvrny by měly postupně mizet.

  • Proti popálení kůže

Rychle vám pomůžou k zahojení poškozené kůže.

  • Křupavé chipsy s bramborových slupek

Slupka z jedné brambory obsahuje polovinu denní doporučené dávky vlákniny, draslíku, železa, fosforu, vitaminu C a zinku. Proto byste měli vždy konzumovat brambory i se slupkou, která je vašemu tělu natolik prospěšná. A pokud slupky přece jen oloupete, využijte je a vytvořte si domácí chipsy. Stačí slupky řádně omýt a následně je upéct v troubě spolu s kořením a olivovým olejem nebo je usmažit na pánvičce na oleji. 

Zdroje:

Text - https://ceskozdrave.cz/bramborove-slupky-nikdy-nevyhazujte-jsou-zdravejsi-nez-cele-brambory-top/

Obrázek - https://www.prozeny.cz/clanek/tipy-jak-zuzitkovat-slupky-z-brambor-bananu-a-pomerancu-44700