Čočka

  • Zásobárna živin

Semena čočky jsou možná malá, ale nevěřili byste, co všechno se do nich vejde. Rovných 100 gramů obsahuje více než polovinu doporučené denní dávky bílkovin. Tato porce vás také obohatí o značné množství vitaminů, jmenovitě pak B1, B2, B6, B12, C, D a A. Získáte z ní i minerály v podobě železa, hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu a manganu. Aby toho nebylo málo, „dotankujete“ i kyselinu listovou a poměrně dost vlákniny.

  • Snadnější shazování kil

Pro starověké národy byly luštěniny naprosto nezbytnou součástí jídelníčku. Pro všechny dietáře je pak konkrétně čočka svatým grálem fitness potravin. Proč to? Jak již bylo zmíněno výše, platí za bohatý zdroj rozpustné i nerozpustné vlákniny, která je báječně nízkokalorická, nicméně dokáže zasytit na dlouhé hodiny. Tak zvaná čočovice má také nízký glykemický index, proto je vřele doporučována i diabetikům. Do karet jí hraje také fakt, že ukrývá opravdu málo tuků. Pokud vám tyto důvody k její konzumaci pořád nestačí, nutno zmínit, že rovněž pomáhá budovat a zachovávat svalovou hmotu.

  • Podpora kardiovaskulárního zdraví

Již několik na sobě nezávislých studií poukázalo na to, že opomíjená čočka s sebou nese zajímavé zdravotní benefity. Za zmínku určitě stojí vědecky potvrzená informace, že je spojována s regulací hladiny škodlivého cholesterolu, čímž zachovává v kondici kardiovaskulární systém. Ovšem účinná je i v případě, když dojde na čistění cév a odstraňování nahromaděného plaku – a to vše díky jejímu famóznímu nutričnímu složení.

Zdroje:

Text - https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/26557/Duvody-proc-si-oblibit-cocku-A-nejlepe-jeste-dnes?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Obrázek - http://fresh.iprima.cz/jak-na-to/cocka-novorocni-kralovna-v-kuchyni