Cukrovka - diabetes

Cukrovka je stav, kdy tělo není schopno zajistit správný metabolismus cukru. Cukr se metabolizuje s pomocí inzulínu, který je produkován slinivkou břišní. Je-li hladina inzulínu příliš nízká, zvyšuje se koncentrace cukru v krvi. Tento stav negativně ovlivňuje cirkulaci krve a vede ke komplikacím zasahujícím další orgány např. ledviny, srdce, oči, mozek a nervovou soustavu. Je to nemoc trvající celý život, ale vhodnými léky a správnou stravou ji lze stabilizovat. 

Cukrovka I. typu postihuje mladé lidi a je způsobena špatnou funkcí slinivky. Predispozici vyvolávají virové infekce např. příušnice nebo zarděnky. Když je hladina inzulínu velmi nízká nebo nulová, buňky jsou nuceny čerpan energii z tuků. V krajních případech může vést ke kómatu a smrti. Postižení jsou závislí na podávání inzulínu. 

Cukrovka II. typu se vyskytuje častěji u dospělých, je velmi často spojena s nevhodnou stravou a obezitou. Rozvíjí se postupně a hladina inzulínu není tak nízká. 

Cukrovka se projevuje silnou žízní, vylučování velkého množství moči, pocitem hladu, oslabením a únavou. Při cukrovce II. typu se vedle ztráty tělesné hmotnosti vyskytují také kožní infekce, svědění penisu a pochvy, poruchy menstruačního cyklu. Později bodavé bolesti v nohou spolu s bércovými vředy. Mohou se také vyskytnout poruchy zraku, ztráta hybnosti, poruchy krevního oběhu, zvýšené riziko infarktu, infekce ledvin a případně i jejich selhání. 

  • Doporučení: 

- regulace váhy po poradě s lékařem

- pravidelné stravování 

- jídlo bohaté na škrob a vlákninu

- čerstvé ovoce a zelenina

- libové maso, vejce, nebo sýr v malých porcích

  • Omezení: 

- sladká jídla, slazené nápoje

- tuky

- sůl

- alkohol

Zdroje: 

Obrázky - http://www.prirodnienergie.eu/nase-zdravi/zdrave-telo/cukrovka/