Úvodní stránka » Zajímavé články » Fenyklový čaj

Fenyklový čaj

Hnědavě zelená (nebo zelenkavě hnědá) semena fenyklu jsou známá již od starověku. Fenykl je aromatická rostlina vědecky známá jako Foeniculum vulgare která se používá jak pro léčivé, tak i kuchařské účely. Obsahuje různé antioxidanty a další sloučeniny, které jsou mimořádně přínosné. V jakém směru? Fenykl je něco jako dar z nebes.

Řeší gastrointestinální problémy a zlepšuje trávení

Semena uvolňují svaly a stimulují tok žluči, což snižuje bolest a může zlepšit trávení. Fenykl také vylučuje plyn z těla a zmírňuje nadýmání. Podporuje krevní oběh k trávicímu traktu, čímž zlepšuje celkový trávicí proces.

Podle tradičních perských léčitelů je fenykl jednou z mála bylinných sloučenin, které mohou napomoci při vzniku nadýmání. A řada lékařských studií prokázala schopnost fenyklu zlepšovat zdraví gastrointestinálního traktu. Mimochodem, protože je dobrým zdrojem vlákniny, udržuje zdravé tlusté střevo.

Pomáhá léčit respirační onemocnění

Jistá egyptská studie uvádí, že fenykl byl po staletí využíván k léčbě respiračních poruch. Bylina se také dodnes používá k léčbě kataru horních cest dýchacích, při bronchitidě a chronickém kašli.

Podporuje zdraví srdce

Existuje spojení mezi zdravím jater a srdcem, o čemž většina lidí neví. V játrech se vyrábí a rozkládá cholesterol. Zdravá játra lépe snižují hladinu cholesterolu a regulují ji. Fenykl je jediná potravina, která podporuje funkci jater a nepřímo podporuje zdraví srdce. Je také vynikajícím zdrojem vlákniny. (Vláknina zabraňuje reabsorpci cholesterolu a chrání před srdečními chorobami.)

Posiluje imunitní systém

Fenykl je vynikajícím zdrojem vitaminu C, což je silný antioxidant, který posiluje imunitní systém. Fenykl obsahuje také selen, jenž může stimulovat produkci T-buněk (T-buňky jsou aktivními účastníky imunitní odpovědi). Zkrátka a dobře, fenykl má antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají zvýšit imunitu. Nikdo ho není dost!

Podporuje zdraví očí

Bylo zjištěno, že výtažky ze semen fenyklu jsou potenciálně užitečné při léčbě glaukomu. Můžete použít fenyklový čaj jako oční tonikum (aplikuje se přímo jako oční kapky).

Pomáhá vyrovnat se s menstruačními problémy

Některé studie naznačují účinnost fenyklu při léčbě bolestivých menstruačních křečí. V jisté íránské studii dívky střední školy, které trpěly menstruační bolestí, zaznamenaly významné zlepšení stavu poté, co užívaly extrakt z fenyklu. Zkrátka a dobře, fenykl je úžasný v každém směru!

Zdroje: Text, obrázek - https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/21883/Lecive-ucinky-fenykloveho-caje-Proc-ho-pit-co-nejcasteji?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu