Úvodní stránka » Bylinky » Ginkgo biloba - Jinan dvoulaločný

Jinan dvoulaločný 

(Ginkgo biloba)

Ginkgo biloba neboli Jinan dvoulaločný je jediným potomkem kdysi rozsáhlého rodu, který se vyskytoval ve flóře severního pásu a zvláště ve střední Evropě. Dnes je naprosto izolovaný, bez jakéhokoliv příbuzenstva mezi stávajícími nahosemennými rostlinami. Jinan patří k rostlinám historicky nejpamátnějším. Jinan je dvoudomý strom 30 - 40 metrů vysokýse silným kmenem a kuželovitou, široce rozložitou korunou. Kůra je šedá, u starých stromů hluboce brázditá.

U nás se s jinanem můžeme setkat především v některých parkových výsadbách. Rostou-li vedle sebe rostliny samčí a samičí, stromy plodí, ale semena často nedostatečně vyzrávají a potom téměř neklíčí. 

Dnes roste hlavně v Číně a Japonsku, kde se pěstuje nejen jako užitková roslina, nýbrž i jako posvátný strom poblíž chrámů. Jeho žlutobílé, měkké a lehké dřevo podobné jedlovému, se užívá v truhlářství. Semena známá převážně v Číně a Japonsku, se jedí pražené jako oříšky. Z olejnatých jader se lisuje jemný olej. 

V tradiční čínské medicíně semeno a kořen léčí astma, tuberkulózu, zánět močového měchýře, předčasný výron semene, časté močení a kapavku. Jinan se používá jako prostředek proti kašli, má účinky stahující a kardiotonické, podporuje trávení. Listy působí na vysoký krevní tlak, angínu pectoris, příznivě ovlivňuje poruchy periferních částí krevního oběhu. Nové výzkumy potvrzují, že extrakt z listů zvyšuje cirkulaci krve v mozku a používá se k léčení cévní mozkové nedostatečnosti, migrenózních bolestí hlavy, závratí a poruch paměti. Chrání mozkové buňky před destrukcí volnými radikály a před předčasným stárnutím. Zabraňuje také shlukování krevních destiček, a tím vzniku trombů. Působí tak preventivně proti vzniku mrtvice a koronární trombózy. Zlepšuje důležité mozkové funkce, jako jsou paměť, bystrost, zpracování informací a zpětnéí vazby s endokrinním systémem. Extrakt z listů je tedy významný pro prevenci a léčbu předčasné senility, poškození mozku, poruch vnímání a demence Alzheimerova typu. Z listů se připravuje lihový extrakt tak, že koncem června sklizené listy se rozřežou, napěchují do sklenice a zalijí etanolem. Zhruba po třech týdnech až měsíci se tekutina slije a užívá 2x - 3x denně po 20 - 25 kapkách. 

Zdroje: 

Text - Anton Maslák, Lidická 242, 550 01 Broumov

Obrázek - http://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/504-ginkgo-biloba-jinan-dvoulalocny

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.