Úvodní stránka » Zajímavé články » Kaštany a jejich léčivá síla

Kaštany a jejich léčivá síla

Staří lidé, kteří mají seschlé ruce, by proto kaštany měli převalovat v dlaních, kůže se pak zpevní a zvláční.

Kaštany samotné můžete dát do kapsy, kde působí svou energií při každém dotyku.

Pokud chcete prospět svému zdraví, nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, a jeden navíc, uložte je v bavlněném pytlíku či kapesníku pod polštář a nechte je působit. Energetická síla vás během spánku prostoupí a bude vyživovat vaše tělo.

Nyní je také nejvhodnější období na výrobu elixíru, který nám může v mnohém pomoci hlavně v době, kdy kaštany nerostou.

 • Kaštanový elixír

Budete potřebovat: 60 ml alpy /francovka/ 
2 kaštany

Příprava: Vezměte uzavíratelnou sklenici, nalijte do ní alpu. Oloupejte kaštany, rozkrojte je na 4 díly a vložte do sklenice s alpou, nechte 30 dní uležet. Každý den, pokud vám to situace umožní, lahev protřepejte. Po 30 dnech přeceďte a slijte zpět do původní lahvičky.  Elixír je připraven. Během roku ho můžete použít.

Použití: Na uvolnění svalů po lyžování, namáhavé túře, cvičení apod. Svaly se uvolní a další den nebude po námaze ani stopa. Tímto elixírem můžete ošetřovat klouby, otoky, křečové žíly. Pokud máte migrénu, naneste elixír na tampon a masírujte krční páteř směrem k hlavě, otřete taky místo, které se nachází na hlavě u spánku směrem k vlasovému porostu. Úleva se dostaví v podstatě ihned.

Pomoc v kapse. Pokud trpíte bolestmi kyčlí, kolenou nebo máte rýmu, dejte si jeden nebo více kaštanů do kapsy. Kaštany se využívají nejen v lidovém léčitelství, ale traduje se o nich, že mají magickou moc. Ženy, které chtějí otěhotnět, by měly lesklý plod jírovce nosit v kabelce. Pokud vás čeká důležitá schůzka jednání nebo zkouška ve škole, kaštan v kapse vás zbaví stresu a dodá sebevědomí.

Ustelte si na nich. Bolí vás záda, jste nastydlí? Nejčastější babskou radou je nasbírat si tolik kaštanů, kolik je vám let, a jeden navíc /nemusíte je nutně sbírat vy/. Ty pak vložte do plátěného pytlíčku, zašijte a dejte pod polštář. Měli byste na nich poctivě spát až do prvního jarního dne. Kaštany totiž do sebe nasávají veškeré škodliviny z těla. Kaštany vám také uleví při křečových žílách, revmatismu, bolestech hlavy nebo i při zánětech močových cest.

POZOR! Ty z jírovců nejezte Většinou se kaštany doporučují k zevnímu užití, protože obsahují jedovatý escin, který může při předávkování způsobovat zvracení, křeče nebo kopřivku. V obchodech se už ale prodávají jedlé kaštany z kaštanovníku jedlého, které si můžete opéct nebo z nich připravit polévku. I tyto kaštany mají léčivé účinky – obsahují hodně vitaminu C a E, působí proti průjmům, posilují činnost jater, srdce, mozku a ledvin a zmírňují revmatismus a dnu.

Usušte je a šňupejte.Na nachlazení jsou nejlepší usušené kaštany, rozemleté na prášek. Jeho šňupáním si pořádně pročistíte nosní dutiny.

 • Kaštanová tinktura

Tinkturu by rozhodně neměly užívat děti, dále těhotné a kojící ženy a podle některých bylinářů ani lidé, kteří mají problém s játry a ledvinami. Doporučujeme zkonzultovat užívání tinktury s odborníkem.

Nasbíráme dostatečné množství kaštanů (podle toho, jak máme velké sklenice, které budeme plnit).
Kaštany nakrájíme na čtvrtky, můžeme je ale také nakrouhat na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Pokud chceme dosáhnout maximálního účinku, kaštany oloupeme a pak nakrájíme na čtvrtky nebo nakrouháme pomocí kráječe. Anebo si můžeme dát tu práci a oloupané kaštany nastrouhat. Chceme-li vyrobit tinkturu na vnitřní použití, je třeba kaštany oloupat v každém případě/.

Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepeme.

Pak tinkturu scedíme, nejlépe přes nebarvené bylinkářské plátno, do uzavíratelné nádoby.

Zevní užití

Tinkturu můžeme použít jako mazání při žilní nedostatečnosti – tedy například na křečové žíly.

Vnitřní užití

Na podporu žilního systému můžeme vyzkoušet tinkturu ve formě kapek. Doporučujeme začít na dávce 15 kapek dvakrát denně. Tinktura ovlivňuje činnost nadledvinek, proto je nutné dodržovat pauzy v užívání. To znamená užívat tinkturu 2 měsíce, a pak zařadit měsíční pauzu.

 • Gel na křečové žíly

3 dcl tinktury z kaštanů
1 a půl vrchovaté čajové lžičky agar-agaru /prášková želatina z mořských řas, k dostání v prodejnách zdravé výživy/
olivový olej

Nejpříjemnější formou mazání na křečové žíly je určitě gel. Potřebujeme na něj alespoň 3 dcl kaštanové tinktury. Přelijeme ji do kastrůlku a přidáme jednu a půl čajové lžičky agar-agaru, přivedeme k varu a tři minuty mícháme. Pak tekutinu nalijeme do vyšší nádoby vhodné na mixování a necháme ztuhnout. Poté začneme mixovat a po troškách přidáváme olivový olej tak, aby měl gel konzistenci, která se dobře roztírá. Hotový gel skladujeme ve skleněné uzavíratelné nádobě v lednici.

Budeme-li chtít podpořit účinek tohoto mazání na křečové žíly, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje – doporučujeme citrus nebo levanduli.

Skořicový esenciální olej do gelu přidejte, pokud byste chtěli namasírovat například unavené svaly nebo proti celulitidě. Na křečové žíly ale tento olejíček vhodný není.

Kaštany se hodí nejen jako dekorace, ale i jako výborná přírodní přísada na léčení různých potíží a neduhů.
Jírovec maďal patří mezi celoroční okrasy zahrad, parků, alejí. Na jaře se může pyšnit překrásnými květy, v létě zajímavými listy a na podzim cennými plody – kaštany.

Kde sbíráme kaštany
Plody kaštanu sbíráme v čistých oblastech, co nejdál od „civilizace“. Sbíráme je popadané po zemi, vždy je oloupeme ze zeleného ochranného obalu.

Jak můžeme zpracovávat kaštany
Kaštany můžeme používat čerstvé, sušené (před sušením je nadrtíme či nameleme) nebo je můžeme zakonzervovat v lihu.

Léčivé účinky kaštanů
Všechny části jírovce jsou léčivé a velmi účinné. Obsahují řadu látek, které ovlivňují krevní oběh, zabraňují vzniku otoků, křečovým žilám a výrazně podporují činnost nadledvinek. Při zevním použití pomáhají při projevech revmatismu, bolavých kloubech, namožených svalech.

 • Kaštanový čaj
  Potřebujeme:
   1 lžičku čerstvě nadrceného kaštanu nebo půl lžičky sušeného, 3 dl vroucí vody

  Postup: Kaštan přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a můžeme popíjet. Tento čaj popíjíme 2x denně po dobu 4 týdnů.
 • Kaštanové kapičky
  Potřebujeme: 1 lžíci nasekaných kaštanů, 2 dl 60% lihu či pálenky

  Postup: Kaštany přelijeme lihem, vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat /denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky/. Pak přecedíme a kapky užíváme 2x denně 25 kapek po dobu 4 týdnů.
 • Obklady z kaštanové kaše
  na bolavé klouby, zduřelé lymfatické uzliny či namožené svaly

  Potřebujeme: 2 lžíce pomletých usušených kaštanů, 2 lžíce žitné mouky, 2 lžíce octu, lněný hadřík a gázu
  Postup: Kaštanový prášek smícháme s moukou a octem a vytvoříme kaši /pokud je moc řídká, přidáme mouku, pokud moc hustá, přikápneme ocet/. Poté ji natřeme na postižené místo, přikryjeme hadříkem a převážeme gázou. Vše necháme 2 hodiny působit. Tyto obklady provádíme denně po dobu 3 – 5 dnů.
 • Kaštanová koupel na revma
  Potřebujeme: 3 lžíce nasekaných kaštanů, 2 hrsti čerstvých větviček smrku, 3 litry vroucí vody

  Postup: Kaštany a větvičky smrku smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 1 hodinu louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Pro její zintenzivnění si dopřejeme 20 minutovou relaxaci pod přikrývkou. Tuto proceduru opakujeme 5 dní po sobě.

Zdroj: https://www.nakridlechandelu.cz/kastany-a-jejich-leciva-sila%20/