Úvodní stránka » Bylinky » Kostival

Kostival

Ať už to jsou specialisté na sportovní medicínu, ortopedii, rehabilitační odborníci nebo doktoři z dalších oborů, tak u nich platí fakt, že čím dál více využívají v lékařství bylinku kostival. Přípravky s ním totiž obsahují vápník, draslík, fosfor a také vitamíny A, C a B12. 

Velmi důležitá je také přítomnost alantoinu a cholinu, které pomáhají stimulovat tvorbu červených krvinek. To je velmi užitečná vlastnost po ztrátě krve, ke které dojde velmi často během nejrůznějších zranění.

Hlavním účinkem komplexu přírodních látek, které najdeme v kostivalu, je však to, že podporuje tvorbu buněk a urychluje hojení ran. Snižuje také množství možných zdravotních komplikací, které jdou s hojením ruku v ruce.

  • Čtveřice významných předností

Přípravky s extrakty této rostliny mají hned čtyři velmi významné efekty:

  • Brzdí vznik zánětů
  • Tlumí otoky v místě poranění
  • Kryjí rány včetně těch, které krvácí
  • Významně snižují bolest

To je právě důvod, proč se kostival stále častěji používá i v rámci sportovní medicíny. Lze ho ale také doporučit i laikům do lékárničky na dovolenou, a to ve formě prostředku první pomoci během nekomplikovaného poranění kostí a kloubů, krevních výronech nebo na odřeniny a mírně krvácející rány.

  • Nejrychlejší je sprej, nejdelší účinnost má ale mast

Přípravky s touto bylinkou mohou mít řadu forem s různou dobou účinku. Když se nanesou na kůži, tak je nejrychlejší roztok či sprej. O něco později zabírá gel a po něm také krém. Vůbec nejpomaleji pak učinkuje mast, nicméně zároveň dokáže nejdéle působit. Pro šetrnější ošetření poranění tudíž bývá velmi vhodná, a to proto, že působí dlouhodobě a účinné látky se z ní dobře vstřebávají. 

  • Kde roste a jak ho poznáme?

Kostival roste především na mokrých loukách, na mezích polí nebo ve vlhkých příkopech. Najdeme jej i při plotech nebo na rumištích, kde kvete během celého léta. Listy jsou velmi drsné a špičatě zakončené. 

Kostival se používal již ve starověkém Řecku a v Římě. Jeho řecký název symphytum ostatně znamená spojit nebo srůst. Z děl antických lékařů pak čerpali středověcí mniši. Ti byliny sbírali a také je pěstovali. 

Víceletý kořen je zvenku tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý, tlustý zhruba jako palec. Na řezu je velmi slizký, takřka mazlavý a mastný. Kořeny má velmi hluboké a je velmi složité ho jakkoliv hubit. 

Kořen vykopáváme na jaře a také na podzim, nejlepší je to formou rycích vidlí. Čerstvá nať se sbírá před a v době květu. Kostival se také lidově nazývá “černý kořen”, nesmíme ho však zaměnit s černým kořenem španělským - hadí mor, jenž se u nás často pěstuje na zahradách a také využívá v kuchyni. 

Recepty z kostivalu

  • Víno: nadrobno nařežeme 2 až 5 čerstvých a umytých kořenů a vyluhujeme je v litru přírodních vína, a to po dobu asi 5-6 týdnů. Jedná se o vynikající lék na choroby plic. 
  • Kostivalová koupel - Využijeme na ni 500 g čerstvých nebo sušených listů, které necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme k varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně. 
  • Míchaný čaj - Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody spaříme a následně necháme po dobu asi tří minut louhovat. Pijeme nejlépe denně, a to klidně i pět šálků, ovšem nejlépe po malých doušcích. 

Zdroje: Text - http://www.ctidoma.cz/zdravi/2017-04-30-zazracny-kostival-lecitel-vsech-ran-neduhu-30945?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

           Obrázek - http://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/404743/na-bolest-kloubu-si-vyrobte-doma-kostivalovou-mast-a-balzam-lada-hruska-ukaze-jak-na-to.html