Úvodní stránka » Rady z přírody » Který nápoj tělo nejlépe hydratuje? Čistá voda to není

Cítíte se dehydratovaní či jen chcete předejít, aby k tomuto stavu vůbec došlo? Pak s největší pravděpodobností sáhnete po sklenici vody. Jak ale ukázala studie ze skotské univerzity St. Andrews, neperlivá i perlivá voda sice odvádějí dobrou práci při rychlé hydrataci těla, ale aby zůstalo hydratované déle, jen čistá voda mu k tomu nestačí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Studie ukázala, že čím více vypijete čisté vody, tím rychleji se nápoj ze žaludku vstřebá do krevního řečiště, kde naředí tělesné tekutiny a hydratuje vás. Aby tělo ale zůstalo hydratované nějaký čas, je zapotřebí, aby voda obsahovala i další složky, které pomohou zpomalit vyprazdňování tekutin ze žaludku a udržet hydrataci déle.

I z tohoto důvodu proto třeba mléko lépe hydratuje tělo než čistá voda. Obsahuje totiž mléčný cukr laktózu, bílkoviny a tuky, které přesně takto fungují.

Mléko obsahuje navíc i sodík, který funguje jako houba a zadržuje vodu v těle a má za následek méně produkované moči.

„Elektrolyty, jako je sodík a draslík, přispívají k lepší hydrataci, zatímco kalorie v nápojích vedou k pomalejšímu vyprazdňování žaludku, tedy i k pomalejšímu uvolňování moči,“ vysvětluje dietoložka Melissa Majumdarová.

Pozor na příliš mnoho cukru

Podle vědců nápoje dobře tělo hydratují jen s malým množstvím cukru. Ty s koncentrovanějšími cukry, jako jsou ovocné džusy nebo kolové nápoje apod., sice zůstanou v žaludku o něco déle než voda, ale jakmile se tyto nápoje dostanou do tenkého střeva, vysoká koncentrace cukrů se během osmózy zředí.

Aby se tak stalo, musí nejprve dojít k získání tekutin z těla do tenkého střeva. Způsobí to tak ještě větší spotřebu vody, přičemž už nedojde k jejímu vstřebání, ale vyprázdnění z těla ven.

Jak funguje v tomto směru pivo či káva s mlékem?

Alkohol působí jako diuretikum, díky němuž dochází k většímu vylučování moči. U alkoholického nápoje tak je velmi důležitý jeho celkový objem. Pokud si dáte sklenku tvrdého alkoholu, dehydratuje vás. Ale pokud vypijete zředěné alkoholické nápoje, tak to tak být nemusí.

„Při vypití piva dochází k menší ztrátě vody než u tvrdého alkoholu, jelikož přijímáte více tekutin,“ vysvětluje odbornice.

U kávy velmi závisí na množství kofeinu, jež obsahuje. Běžná káva s cca 80 mg kofeinu by podle výzkumu měla být podobně hydratační jako čistá voda. Pokud ale vypijete s kávou více než 300 mg kofeinu (2–4 šálky), pak už může docházet ke ztrátě tekutin, jelikož takové množství kofeinu už má krátkodobý diuretický účinek.

Pokud tedy denně vypijete více kávy, pak je lepší do ní přidat mléko, které významně zmírní diuretické účinky.

čerpáno z : https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-ktery-napoj-telo-nejlepe-hydratuje-cista-voda-to-neni-40439422#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest226_mohlo_by_vas_zajimat_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz