Úvodní stránka » Zajímavé články » Meruňka - boj s rakovinou

Meruňka - boj s rakovinou

Zázračná česká superpotravina právě dozrává možná i na vaší zahrádce. Meruňky mají celou škálu blahodárných účinků nejen na zdraví, ale i krásu. Takže s chutí do nich.

Neváhejte a dejte si bez výčitek meruňkové knedlíkykoláč s drobenkou, pořádnou porci oranžové zavařeninyzlatavou žemlovku nebo se prostě jen zakousněte do čerstvého voňavého plodu. Skrývá se v něm totiž pořádná porce blahodárných látek. 

  • Chrání před sluncem a podpoří opálení

Meruňky se mohou pochlubit velkým množstvím betakarotenu – chrání před poškozením volnými radikály i před UV zářením a posiluje obranyschopnost kůže i vlasů. Navíc podpoří opálení a prodlouží jeho životnost. V těle se betakaroten přeměňuje na vitamin A, potřebný pro dobrý zrak, odolnost pokožky i zdravý růst – proto se doporučuje v těhotenství a malým dětem.

  • Bojují s rakovinou i akné

Ještě jednou musíme zmínit benefity betakarotenu. Jako silný antioxidant chrání před rakovinou, dokonce dokáže zpomalit růst již vzniklých nádorů, především kůže a plic. Protirakovinné účinky mají mít i hořká meruňková jádra. Obsahují amygdalin, který se v těle bohužel přeměňuje na jedovatý kyanid a i malé množství může způsobit nevolnost až otravu. Vědci zkoumají, jak prospěšné látky z jader izolovat, aniž by byly pro organismus toxické. Chcete-li jadérka užít, raději je nadrťte a udělejte si domácí peeling – pročistí zejména mastnou pleť a hluboké černé póry.

  • Snižují špatný cholesterol

Díky vysokému obsahu draslíku chrání meruňky srdce, čistí krev, zmenšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a dokážou snížit i škodlivý LDL cholesterol v krvi. Využijte sezonu a dopřávejte si dva až tři plody denně.

  • Podporují regeneraci a zatočí s vráskami

Spálená ramena, lýtka podrážděná po holení i čerstvé jizvy spasí maska z meruněk. Přezrálé plody rozmačkejte nebo rozmixujte, přidejte lžíci oleje a vzniklou kašičku naneste na postižené místo – kůže se zklidní a rychleji zhojí. Na jizvy skvěle působí i meruňkový olej.

  • Hojí a normalizují zažívání

Díky vysokému obsahu vlákniny dovedou vykartáčovat střeva, brání zácpě a přinesou vám pocit lehkosti. Tím benefity meruněk nekončí. Jsou bohaté na kyselinu salicylovou, která působí antibakteriálně a ve střevech likviduje choroboplodné zárodky a hnilobné procesy. Umějí ale pomoci i od akutního pálení žáhy a dalších potíží spojených s překyselením žaludku.

  • Vyladí organismus při menstruaci

Blíže se doba vašich měsíčků? Dopřejte si meruňky ve velkém. Jsou bohatým zdrojem železa, které při krvácení ztrácíte. „Vstřebatelnost železa lze zvýšit současnou konzumací vitaminu C,“ radí gynekolog MUDr. Mário Bumbera. A v meruňkách najdete obě důležité látky najednou! Jen pozor, využitelnost železa snižuje současná konzumace čaje, kávy nebo mléka. Meruňky vás pomohou vyladit i díky obsahu vitaminů A a B1, které jsou spolu s céčkem zárukou klidného spánku a pomáhají zvládat lépe stres. Sušené plody mají železa a dalších látek dokonce ještě vyšší koncentraci než v čerstvém stavu.

  • Zasytí a odvodní

Sto gramů čerstvých plodů má kolem 48 kcal, a i když v této porci sníte zhruba 12 gramů sacharidů, o svou postavu se bát nemusíte. Meruňky totiž skvěle zasytí, mají nízký glykemický index a navíc obsahují kyselinu pantotenovou (vitamin B5), která odbourává tuky. Pomáhají také s odvodněním organismu. 

Zdroj: Text - https://www.prozeny.cz/clanek/merunka-bojuje-s-rakovinou-cholesterolem-i-vraskami-48618?dop-ab-variant=2&seq-no=1&source=hp