Meruňky

Meruňky vnímáme jako typicky české ovoce, ale jejich původ je pořádně exotický!

Už před 2000 lety před naším letopočtem se o nich zmiňují zdroje z Blízkého východu. Je dokázáno, že pocházejí z údolí Hunza v Pákistánu. A jak se dostaly do Evropy? Jedna teorie praví, že přes Čínu, kde se meruňky těšily velké oblibě, a dokonce se zde i udily! Pak to vzaly přes Arménii, ostatně odtud pochází i jejich latinský název Prunus Armenaica. Cesta na evropské stoly na sebe nenechala dlouho čekat, nakonec doputovaly z Itálie přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousy až do Česka! Během staletí se u nás tak domestikovaly, že si bez nich středoevropskou kuchyni neumíme pomalu ani představit!

O tom, že je ovoce zdravé se nebudeme přít, ale co se meruněk týče, klidně by si zasloužily tolik populární název “superpotravina” a zcela právem! Mají neuvěřitelné účinky na lidské zdraví a dokážou vyladit váš organismus od zažívání přes krevní tlak až po oči!

  • Posílení imunity

V meruňkách najdete nezbytné vitamíny A, B i C? Navíc “céčka” je v jedné hrsti meruněk tolik, že pokryjí denní dávku, které vaše tělo a imunita potřebuje!

  • Uklidní nervy

Než si zobnete prášek na nervy, dejte zelenou meruňkám. Mají schopnost zbavit stresu a dopomohou ke klidnému a zdravému spánku!

  • Chudokrevnost

Meruňky jsou skvělé pomocnice, pokud trpíte chudokrevností! Na anémii jsou skvělé čerstvé, ale ještě lepší jsou sušené plody!

  • Krevní tlak

Vysoký krevní tlak je nazýván “tichý zabiják”. Při hypertenzi nic nebolí a lidé mají tendenci vysoký tlak podceňovat. Situaci často řeší, až když je to vážné. Jestliže vysokým krevním tlakem trpíte, zařaďte meruňky do svého jídelníčku: mají vysoký podíl draslíku a účinně krevní tlak snižují. Také snižují škodlivý LDL cholesterol, tím fungují jako prevence před vznikem kardiovaskulárních onemocnění.

  • Dobrý zrak a krásná pleť 

Meruňky představují skvělou přírodní zásobárnu betakarotenu! To znamená, že mají blahodárné účinky na kondici vašich očí i pleti. Betakaroten je v létě důležitý zejména při opalování, chrání pleť před spálením i volnými radikály.

  • Skvělé zažívání

Pokud trpíte zácpou nebo nepravidelným a obtížným zažíváním, meruňky vám pomohou tento problém odstranit a vaše zažívání vyladit! Krásně nastartují metabolismus, pročistí střeva a dají zelenou pravidelnému vyprazdňování. Nebude vás ani pálit žáha, protože meruňky si poradí i s překyseleným organismem.

  • Zatočí s kily

Určitě vás potěší, že meruňky nejsou příliš kalorické, to znamená, že ve 100 gramech je pouze 57 kalorií. I několik plodů vás zasytí a pomůže zahnat chutě na sladké. Navíc obsahují mnoho vlákniny, takže s nimi počítejte do snídaní i na svačinku.

  • Zpomalují stárnutí

Meruňky mají také vynikající anti-ageing účinek. Skrývají v sobě spoustu kyseliny listové a díky tomu jsou skvělé jako prevence proti demenci a zpomalují tvorbu vrásek.

Zdroje:

Text - http://zeny.iprima.cz/zdravi/dozravaji-merunky-jake-skvele-ucinky-maji-na-vase-zdravi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Obrázek - https://www.receptyonline.cz/merunky/