Úvodní stránka » Bylinky » Oregáno

Oregáno

Dobromysl obecná neboli oregano má právě teď sezonu. Ano, zhruba do září tak můžete sklízet kvetoucí nať této bylinky, která se vám bude hodit nejen na vaření. 

  • Rostlina, která chutná, léčí i zkrášluje

Když už jsme naťukli tu kuchyň, nejprve si připomeňme, do jakých pokrmů dobromysl báječně „sedne“. To jen pro případ, že by vás opustila kulinářská inspirace. Je obzvláště vhodná k přípravě tučnějších jídel, neboť zjemňuje chuť masa (zejména tedy skopového a telecího). Lahodná je ovšem i v těstovinách a vaječných nebo sýrových pokrmech. Uplatní se rovněž ke zvěřině a rybám, krásně pasuje i do omáček. Rozhodně vás nezklame ani v zeleninových polévkách, pizze a rizotu.

Co se týká léčivých schopností, oblíbená bylina posiluje imunitní systém, předchází srdečním chorobám a posiluje kosti. Pomáhá také proti kašli, léčí střevní infekce, tlumí bolesti hlavy a příznivý vliv má i na psychiku.  

  • Pomáhá proti akné

Oregano působí protizánětlivě a antisepticky, proto je skvělým bojovníkem proti akné. Nechte vylouhovat sušenou bylinu v šálku vroucí vody, poté sceďte a vyčkejte, než tekutina zchladne na pokojovou teplotu. Jakmile se tak stane, namočte v ní vatový tampon a „přejeďte“ jím postižené oblasti. Po půlhodině působení si obličej omyjte vodou. Nutno dodat, že kúru je třeba opakovat několikrát týdně. Kromě toho, že zabírá na akné, rovněž zbavuje pokožku přebytečné mastnoty, zmenšuje rozšířené póry a uklidňuje svědivé vyrážky – kdekoli na těle.

  • Odstraňuje lupy

Pro své obsažené látky a schopnosti je dobromysl ceněným přípravkem proti lupům.  Jako v předchozím případě si nachystejte čaj ze sušené byliny. S ním si pak opláchněte vlasy po běžném mytí a nezapomeňte na jemnou masáž kořínků a vlasové pokožky. Nejen, že se tak můžete zbavit lupů, koruna krásy se vám také posilní a získá úžasný lesk.

Zdroje:

Text - https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/26605/Zkrasnete-pomoci-oregana-Zbavi-vas-lupu-i-akne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Obrázek - https://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-dobromysl-neboli-oregano/