Úvodní stránka » Bylinky » Pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno

(Trigonella foenum - graecum)

Pískavice řecké seno patří mezi již velmi dlouho pěstované kulturní rostliny a pochází původem ze zemí Středomoří, kde je dodnes velmi rozšířená. Je to jednoletá bylina. Má přímou lodyhu s trojčetnými listy. Květy jsou žlutavě bílé barvy. Plody jsou tenké, až deset centimetrů dlouhé lusky. V každém z nich může být až dvacet semen. Právě tato semena jsou zdrojem důležitých látek využívaných jak ve farmacii, tak v přírodní medicíně a léčitelství. Jinak se též tato rostlina pěstuje jako krmivo pro dobytek.

V lidovém léčitelství je nejčastěji používaná v zevní formě. Bylinkáři připravují z mleté pískavice kaši, která se používá pro vytažení hnisu z ran nebo vředů či na povolení ztuhlých svalů. Kaše se připravuje tak, že rostlinná droga rozdrcená na prášek se krátce povaří s vodou, aby vznikla kaše. K této kaši se přidá malé množství octa. Takto připravená kaše se v tlusté vrstvě namaže na lněné plátno a obvaz je hotov. Celý postup přípravy obkladu z pískavice si můžete přečíst zde.

Pískavice významně pomáhá trávení, které povzbuzuje, ulevuje také kašli, zmírňuje nadýmání a pomáhá při průjmech. Dalším pozitivem užívání pískavice je pomoc při snižování hladiny krevního cukru. Postup přípravy čaje z pískavice naleznete zde.

Důležité je upozornění, že listy pískavice obsahují vitamin K, takže by pro jistotu pískavici neměli užívat pacienti s poruchou krevní srážlivosti. Pro milovníky vaření je možno zmínit, že rozemletá tvrdá semena slouží i jako koření a lze je nalézt ve známých směsích curry nebo chutney.

Jako zajímavost lze na závěr uvést, že staří Egypťané používali semeno pískavice při balzamování.

Zdroje: 

Text - http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/148-piskavice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti, http://www.celostnimedicina.cz/piskavice-recke-seno.htm, http://www.spektrumzdravi.cz/piskavice-recke-seno-jako-afrodiziakum-i-povzbuzovac-traveni

Obrázek - https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%ADskavice