Úvodní stránka » Zajímavé články » Potraviny, které pomohou rozproudit lymfu

Potraviny, které pomohou rozproudit lymfu

Lymfatický systém je spolu s játry jednou z mnoha důležitých očistných částí těla. Většinou přirozenou detoxikaci zvládají na jedničku. Nezdravý životní styl však může způsobit zpomalení lymfy a způsobit zdravotní komplikace.

Kožní problémy, poruchy trávení, angíny, přibírání na váze, bolesti hlavy, únava, zvětšení mízních uzlin atp. To jsou jen některé příznaky problémů s lymfatickým systémem. Protože lymfatický systém nemá vlastní pumpu jako je srdce pro naši krev, musíme ho rozproudit my sami. K tomu pomáhá pravidelný pohyb, dýchání či pohyby trávícího systému. Svůj lymfatický systém podpoříte také tím, že se budete vyhýbat toxinům, chemikáliím a potravinám, které jsou těžko stravitelné. Tedy polotovarům či jinak zpracovaným potravinám plným konzervačních látek a umělých přísad. Do jídelníčku také zařaďte tyto potraviny.

1. Citrusy doplní vitamin C

Citróny, limetky, pomeranče, mandarinky a grapefruity. Všechny tyto potraviny obsahují spolu s vitamínem C silné enzymy, které podporují tělo a udržují plynulé trávení. Vychutnejte si denně kus ovoce, šťávu nebo smoothies.

2. Bobulovité ovoce má antibakteriální účinky

Bobule, zejména brusinky, mají antibakteriální účinky. Pomáhají také odbourávat přebytečný tuk. Konzumujte buď celé plody nebo neslazenou a nepasterizovanou šťávu.

3. Zelené listy jako zdroj vitamínů, železa a hořčíku

Chlorofyl je zeleným zázrakem. Má silné čisticí vlastnosti a příznivé účinky na krev, a tedy i na lymfatickou tekutinu. Čím tmavší zelená, tím má potravina chlorofylu více. Pravidelně si dopřejte špenát, listy pampelišky, brokolice, řepy nebo ječmene. Ideální je konzumace mladých lístků. Obsahují vitamíny A, C a K, vitamíny skupiny B, bílkoviny, železo a hořčík.

4. Ořechy a semena obsahují zdravé tuky

Chia, slunečnicová, dýňová, konopná a lněná semínka, ořechy, avokádo, ale také kokosový olej jsou skvělými bojovníky proti zánětu. Posilují také cévní tkáň, pomáhají vstřebávat vitamíny a minerály rozpustné v tucích a odstraňovat odpadní látky rozpustné v tucích.

5. Adaptogenní byliny a mořské řasy pro detoxikaci těla

Kustovnice (goji), ženšen, nebo echinacea. Tyto byliny pomáhají zmírňovat zánět a překrvení lymfatických uzlin a cév. Dají se sehnat v podobě prášku, tablet nebo sušených plodů. Mořské řasy jako spirulina nebo chlorella zase pomáhají tělu detoxikovat a eliminovat přebytečnou tekutinu, která se může hromadit ve tkáních a zpomalovat lymfatický systém. Kupujte však řasy v biokvalitě. Stejně jako houby do sebe lehce nasávají toxiny ze svého okolí.

6. Česnek posílí imunitu

Česnek posiluje imunitní funkce a bojuje proti škodlivým mikrobům. Zlepšuje krevní oběh a pomáhá při čištění toxinů. Zvyšuje funkci lymfatického systému a má antibakteriální účinky.

7. Zázvor pomůže trávení i krevnímu oběhu

Zázvor má blahodárné účinky na trávení a oběh, což jsou dva systémy, které jsou vázány přímo na lymfatický systém. Zázvor by se měl jíst pravidelně. Zařaďte ho tedy do vaření nebo si z něj udělejte čaj.

8. Kurkuma podporuje činnost lymfatického sytému

Pomáhá snižovat zánět, ředí krev a zlepšuje krevní oběh. Tyto účinky podporují procesy lymfatického systému. Skvělá je také na ekzémy.

Pro zdravý lymfatický systém je třeba zařadit do běžného života aktivity, které rozproudí lymfu. Pomáhá meditace s hlubokým dýcháním, cvičení, strečink, suché kartáčování nebo masáž. Tu můžete provádět i doma. 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/potraviny-cisteni-lymfy-30000410.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=544111&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=2wAB5uDWOTa-202104100606&dop_id=11202685