Úvodní stránka » Zajímavé články » Potraviny, které přivolají spánek

Potraviny, které přivolají spánek

Některé potraviny umí zlepšit kvalitu spánku, některé navozují lepší usnutí. Například bílkoviny obsahující kasein, jako je třeba tvaroh, prohlubují a zlepšují kvalitu spánku. Potraviny s obsahem hořčíku a draslíku zase dokážou podpořit tvorbu a zvýšit koncentraci melatoninu, hormonu zodpovědného za navození spánku.

 • Mandle – jsou vhodné pro obsah hořčíku, který mimo jiné uvolní svaly. Obsažené bílkoviny zas pomohou udržet hladinu cukru v krvi. Obsahují riboflavin a L-carnitin, což ocení právě mozek. Mandle jsou lehce stravitelné a látky v nich tělo dovedou zklidnit, čili i přivodit lépe spánek. Podobně jako mandle fungují i ostatní ořechy. Dopřejte si je ideálně v přírodní formě, nepražené, nesolené.

 • Čaj – tedy bylinkový bez obsahu kofeinu. „Můžete zvolit čaje a přípravky, které obsahují např. meduňku, kozlík, mátu, chmel, třezalku, mučenku. I v případě bylinných čajů se poraďte s lékárníkem o jejich užití, též mohou vykazovat četné interakce s užívanými léky,“ radí PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárník Lékárny Benu v Mladé Boleslavi.

 • Tvaroh – podobně jako mléko podporuje, prohlubuje a zlepšuje kvalitu spánku. Obsahuje velké množství bílkovin, vitaminů a minerálních látek.

 • Banán – můžete ho použít místo pilulky na spaní proto, že obsahuje draslík, hořčík – oba uvolňují svaly. Stejně jako mléko obsahuje i tryptofan. Jestliže tedy nevyhledáváte kombinaci mléka a medu, dejte si banánový koktejl.
 • Ovesné vločky – ideálně v podobě horké ovesné kaše. Ta pak obsahuje vápník, hořčík, křemík, draslík a fosfor, tedy minerály, které jsou pro kvalitní spánek velmi důležité. Kaši uvařte s mlékem a místo cukru ji doslaďte ovocem.

 • Třešně – obsahují melatonin, který vás začne pomalu uspávat.

 • Želatina – ideálně bez cukru a barviv nebo s těmi přírodními. Obsahuje aminokyseliny prolin a glycin, které nejen prospívají zdraví pokožky, vlasů a nehtů, ale zlepšují i imunitu, urychlují hojení ran a v neposlední řadě i kvalitu spánku.

 • Hroznové víno – je na tom podobně jako třešně. I to obsahuje melatonin, zaručené uspávadlo. Jestli vás ale napadá, že stejnou službu by tedy mohla vykonat i sklenička vína, pak pozor, alkohol patří spíš do skupiny povzbuzovadel.

 • Cizrna – obsahuje vitamin B6, který podporuje produkci melatoninu, spánkového hormonu.

 • Vejce – pokud na vás před spaním přijde hlad, je ideální si udělat jedno vajíčko natvrdo. Vejce obsahuje tryptofan a tato jeho úprava nezatíží ani trávení. Jestliže ho doplníte třeba zeleninovým salátem, je to přímo ideální lehká večeře a vstupenka do klidného spánku zároveň.

 • Hlávkový salát, kapusta – patří mezi listovou zeleninu, která obsahuje velké množství vápníku.

Zdroje: Text - https://www.prozeny.cz/clanek/spatne-spite-zkuste-misto-prasku-potraviny-ktere-funguji-jako-uspavadlo-31794

           Obrázek - http://www.coopclub.cz/zdravy_zivotni_styl/cizrna-pomaha-predchazet-starnuti/