Úvodní stránka » Bylinky » Pupečník asijský

Pupečník asijský (Gotu kola)

Pupečník asijský má spoustu zajímavých vlastností. Jedná se např. o mírný adaptogen, jenž působí sedativně. Má tedy kladný vliv na psychiku.

  • Výskyt

Rostlina původně rostla pouze v tropických oblastech asijského kontinentu, a to v jižní (Indie), východní (Čína) a jihovýchodní Asii (Srí Lanka, indonéská Jáva). Rozšířila se ovšem i do Afriky a později také do Evropy.

  • Popis a účinné látky

Pupečník asijský, který bývá nazýván také Gotu kola, je řazen do čeledi miříkovitých. Jedná se o drobnou vytrvalou bylinku, která má dlouze řapíkaté listy. Květy jsou menší a disponují různou barvou od nazelenalé až po načervenalou. Plodem je dvounažka. Nať obsahuje spoustu účinných látek, a to především triterpenické glykosidy, jejich kyseliny, ale také minerály jako hořčík, vápník nebo draslík.

  • Užitečné části

Využívána je celá nať.

  • Účinky

Dovede pomoci s úzkostnými stavy a zároveň snižuje stres, posiluje nervy, zlepšuje soustředění i paměť. Velmi dobře však účinkuje rovněž na tělo. Zlepšuje jeho odolnost a přispívá k celkové revitalizaci organismu. Jedná se totiž mj. o silný antioxidant, takže pomáhá neutralizovat účinky volných radikálů.

Gotu kola dále podporuje krevní oběh, prokrvení mozku a měla by i snižovat cholesterol. Dále má pozitivní vliv při revmatismu či astmatických potížích. Působí rovněž protizánětlivě, protivirově a antibakteriálně. Zmínit můžeme i močopudné účinky. Někdy se o ní mluví také v souvislosti se zmírněným diabetu II. typu a dokonce se zpomalením šíření nádorových onemocnění. Pomoci navíc může i zevně, neboť má velmi kladný vliv na pokožku (pružnost, celulitida, hojení ran atd.). Vnitřně by ji ovšem neměli používat těhotné a kojící ženy.

  • Použití 

Ačkoli se pupečník asijský dostal s největší pravděpodobností do Evropy až v polovině 19. století, v současné době je pro své účinky stále častěji využíván i u nás. Pokud si jej sami vypěstujete a budete mít tedy k dispozici čerstvou nať, můžete ji přidat do salátů či polévek. Nemáte-li ale tuto možnost, vůbec nic se neděje. Rostlinu totiž není problém sehnat ve formě tablet, jako sušenou drť anebo dokonce ve formě čajových nálevových sáčků. Vyzkoušet ji tedy lze tak jako tak.

  • Recept na čaj

Dvě čajové lžičky sušené natě přelijte zhruba 200 ml vroucí vody. Necháte luhovat cca 10 minut a pijete třikrát denně.

  • Pěstování v květinači, truhlíku

Běžně k dostání jsou semena a sazenice Gotu koly. Tuto bylinku můžete vysadit celoročně, potřebuje však světlé a teplé místo. A pozor, není odolná vůči mrazu! Pěstovat ji lze v květináči, nicméně díky tomu, že jde o plazivou rostlinu, doporučujeme umístit do truhlíku. Pak totiž bude mít i estetickou funkci. V každém případě potřebuje minimálně polostinné stanoviště a humózní substrát (ideálně s příměsí písku), který je třeba pravidelně zalévat.

Zdroje:

Text - https://www.bylinkovo.cz/pupecnik-asijsky-soucast-tradicni-orientalni-mediciny/

Obrázek - https://www.ireceptar.cz/zdravi/gotu-kola-pupecnik-asijsky-bylinku-proti-unave-muzete-pestovat-doma/