Úvodní stránka » Receptář » Recepty z Kopřivy dvoudomé

Příprava Kopřivy dvoudomé k vnitřnímu použití


Vnitřně se kopřiva užívá ve formě nálevu – čaje. Sušená kopřivová nať a listy jsou součástí řady čajových směsí, například metabolických, protirevmatických, hemoroidálních, expektoračních či diuretických. Kopřivový čaj podporuje celkový metabolismus organismu. Čaje je vhodné pít při dlouhodobých chorobách, při poruchách výživy, ke zvýšení regenerace tkání, jelikož působí povzbudivě a tonizačně nejen na metabolismus, ale i na fyziologické funkce organismu. Kopřiva působí močopudně a antisepticky, proto je vhodná na záněty močových cest, při zvýšené tvorbě kyseliny močové a při tvorbě močových kamenů. Také zastavuje krvácení a snižuje hladinu krevního cukru. Je možné použít kopřivu jako pomocný prostředek při zánětech horních cest dýchacích.

  • Příprava nálevu pro vnitřní použití (čaj):
    1 čajová lžička sušených kopřiv se zalije 250 ml vařící vody. Nechá se 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Kopřivový čaj se pije 1 krát denně, vlažný a připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Užívání kopřivového čaje není vhodné pro děti.
  • Kopřivový špenát:Dušením se listy kopřivy zbaví chloupků a pálivosti, velmi pak připomínají špenát.Na cibulce poduste nakrájené listy, dochuťte smetanou, česnekem a solí. Zkuste kopřivu nakrájet do polévky nebo nádivky.

Příprava Kopřivy dvoudomé pro zevnější použití

  • Příprava léčivého nálevu(napářky):2 čajové lžičky sušených kopřiv se zalije 250ml vařící vody. Nechá se 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí.
  • Tinktura z kopřiv:Tinkturu podporující růst vlasů můžeme mít po ruce celý rok. Kořen vykopeme na jaře nebo na podzim, očistíme ve vodě kartáčkem, nakrájíme nadorbno a naplníme do láhve se širokým hrdlem až po hrdlo. Zalijeme čtyřicetiprocentním alkohole a necháme stát 14 dní na teplém místě, přičemž směs občas protřepeme. Poté scedíme do lahviček z tmavého skla. Tinkturu si pak každý den masírujeme pokožku hlavy.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.