Úvodní stránka » Bylinky » Řepík lékařský

Řepík lékařský

Tato rostlina připomíná svým vzrůstem i květenstvím tolik známou diviznu. Vyrůstá do výšky až 1 metr,dole má růžici listů a květenství je uspořádáno do klasovitého hroznu.

Najdeme ji podél cest,na loukách i na okrajích lesa.Vyhovuje jí spíše sušší stanoviště s dostatkem sluníčka. Užíváme jak květy tak i listy.

  • Léčebné účinky

Je to protizánětlivý prostředek na zanícenou a mokvající kůži,působí díky taninům i svíravě a protiprůjmově,mast podporuje hojené ran,ale i velmi dobře úinkuje na křečové žíly či bércové vředy,zevně se používá při hygieně ústní dutiny a hltanu

  • Koupel proti bolestem

Do 1 litru vroucí vody vsypeme 250 gramů nasekané natě. Necháme projít varem a krátce probublat.Poté odstavíme a necháme přibližně 30 minut vyluhovat.Tím směs zchladne a můžeme jí přecedit(ale také nemusíme) do vany s teplou vodou. Ideální je koupel v trvání 15 až 20 minut.

  • Mast na bércové vředy

250 g bílé vazelíny nebo domácího škvařeného sádla zahřejeme v hrnci,dokud nezačnou stoupat bublinky,pak dobře smícháme s dvěma hrstmi jemně nasekaných listů i květů řepíku.Důkladně promícháme a necháme znovu zpěnit.Znovu promícháme, odstavíme z tepla a necháme ležet asi 24 až 48 hodin. Poté mírně zahřejeme,přecedíme přes plátno a necháme ztuhnout.

  • Jaterní čaj s řepíkem

Nasekanou nať řepíku promícháme se stejným množstvím listů mařinky vonné a svízele přítuly,které také nasekáme. Na 1 litr čaje dáme asi č lžičky této směsi,přivedeme k varu,zalijeme a necháme vyluhovat 10 minut.Přecedíme a můžeme ho pít po menších dávkách několikrát denně.

Zdroje:

Text  - https://www.i60.cz/clanek/detail/20129/repik-lekarsky-prirodni-dezinfekce?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Obrázek - https://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/repik-lekarsky-lecivy-poklad-pro-lidi-i-zvirata/