Úvodní stránka » Zajímavé články » 7 potravin pro lepší spánek

7 potravin pro lepší spánek

Dnešní uspěchaná doba plná stresu si vybírá svou daň i v podobě znesnadnění přirozeného procesu usínání a spánku.

Zdravotní problémy plynoucí ze spánkové deprivace na sebe nenechají dlouho čekat a mohou se mimo jiné projevit zhoršenou funkcí imunitního systému, přibíráním na váze či depresemi.

Vyzkoušejte potraviny, které přirozeným způsobem zlepšují spánek.

Ovesná kaše

Odborníci přes výživu doporučují ovesnou kaši spíše k snídani, ale miska kaše před spanímmůže zlepšit kvalitu spánku. Kaše stimuluje přírodní produkci serotoninu, neuropřenašeče, který zlepšuje náladu a zbavuje úzkosti. A schopnost uklidnit se před spaním je základním krokem k usnutí. Navíc ovesná kaše vás dokáže nasytit na celou noc, takže vás v noci nebude budit hladový žaludek a touha jít si zobnout něco do lednice.

Cizrna

Tato lahodná luštěnina obsahuje hodně vitaminu B6, který je nezbytný k produkci melatoninu. Tento spánkový hormon usnadňuje usínání a konzumace pokrmu z cizrny stimuluje jeho produkci, takže snadněji usnete. Dejte si před spaním plátek celozrnného chleba namazaného humusem (pomazánka z cizrny) a budete spát až do rána.

Banány

Sladké banány se v přírodní medicíně používají k navození dobrého spánku již po staletí a stejně jako cizrna a ovesná kaše i banány podporují produkci serotoninu a melatoninu. Kromě toho toto chutné ovoce funguje díky obsahu hořčíkujako přirozený uvolňovač svalů, čímž vám pomůže relaxovat a připravit se lépe na spánek. 

Semínka a ořechy

Semínka a ořechy jsou velmi bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou známé tím, že přirozeným způsobem a bez vedlejších účinků zlepšují náladu a zbavují úzkosti. Hrst mandlí nebo rozemletých lněných semínek před spaním vám pomůže spát celou noc jako mimino.

Teplé mléko s medem

Tento známý uspávací nápoj opravdu funguje. Mléko totiž obsahuje aminokyselinu zvanou tryptofan, který zlepšuje náladu a pomáhá ke klidnému spánku, med navíc uvolňuje svaly i mysl. Tento delikátní nápoj tak funguje podobně jako prášky na spaní.

Brambory

Smažené nebo pečené, brambory jsou nejen chutné, ale jsou také bohatým zdrojem tryptofanu, který podporuje ospalost. Brambory mají obecně uklidňující účinek na tělo i mysl a navíc vás zasytí, takže vás neprobudí uprostřed noci pocit hladu.

Relaxační čaj

Co se týče nápojů před spaním, kromě tradičního mléka s medem mají uklidňující účinek i některé druhy bylinných čajů. Relaxační čaje jsou perfektní volbou pro lidi žijící v neustálém stresu. Kromě klasického heřmánkového čaje, který má mírný sedativní účinek, jsou vhodnými bylinkami před usnutím i máta nebo meduňka.

Zdroje: Text - http://ona.idnes.cz/potraviny-pro-lepsi-spanek-dfp-/zdravi.aspx?c=A130807_145151_zdravi_pet

            Obrázek - http://zdravotniradce.cz/ovesna-kase-jako-plnohodnotna-snidane/

                           http://www.lidovky.cz/zazracna-cizrna-naucte-se-co-s-ni-v-kuchyni-fje-/dobra-chut.aspx?    c=A130605_130658_dobra-chut_mc

                           http://www.elle.cz/krasa/fitness-a-zdravi/10-fantastickych-veci-za-ktere-mohou-banany

                           http://www.webnoviny.sk/zdravie/clanok/778396-ludsky-mozog-trpi-ked-telo-neprijima-zdrave-tuky/

                           http://www.ireceptar.cz/zdravi/med-pomaha-snizovat-krevni-tlak-zlepsuje-traveni-i-spanek/

                           http://www.lidovky.cz/cecka-na-knedliky-na-typu-zalezi-radi-roman-paulus-fvs-/dobra-chut.aspx?c=A141029_162001_dobra-chut_ape

                           http://www.ahmadtea.cz/kategorie/nase-caje/bylinne-caje/