Úvodní stránka » Rady z přírody » Superpotraviny, o kterých možná ještě nevíte

Superpotraviny, o kterých možná ještě nevíte

Brambory

Mnoho lidí se vyhýbá bramborám, protože si myslí, že jsou to jen prázdné sacharidy. Ale brambory vám mohou pomoci získat ty živiny! Výzkum z University of California, zjistil, že lidé, kteří dodržovali dietu se sníženým obsahem kalorií, která obsahovala brambory, hubnuli. Je to tím, že při dietě jde o celkové snížení kalorií ve stravě ne o konkrétní pokrmy. Brambory jsou vhodné kvůli obsahu draslíku, kterého mají více než banán. Draslík hraje klíčovou roli při regulaci krevního tlaku.

Čočka

Superpotravinou je rozhodně čočka, která má málo kalorií a tuků, ale hodně bílkovin. Je plná vlákniny a draslíku. Bylo prokázané, že čočka pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a snižuje riziko cukrovky. Navíc prospívá reakci cukru v krvi nejen během jídla, ale až o čtyři hodiny později. Navíc může čočka pomoci i vašemu srdci. Podle výzkumu snižuje špatný cholesterol, riziko srdečních záchvatů a znět v tepnách. Pokud to stále není důvod, proč byste jedli čočku, vězte, že lidé, kteří jedí čočku 4x týdně mají o 22% nižší riziko srdečních onemocnění.

Meloun

Meloun je bohatý na lykopen, antioxidant bojující proti prostatě. Lykopen je navíc zdravý pro srdce. V melounu jsou navíc vitamíny A a C a podle výzkumu může pokožku chránit proti škodlivými UV paprsky. Navíc jeden šálek nakrájeného melounu má pouhých 50 kalorií. 

Čokoláda

Skvělá je také tmavá čokoláda. Kakaové flavanoly, které obsahuje, mohou pomoci zvýšit průtok krve, snížit krevní sraženiny a krevní tlak a snížit riziko infarktu nebo mrtvice. Spolehlivým zdrojem flavanolu je neslazený kakaový prášek.

Kurkuma

Poslední superpotravinou je kurkuma. Toto koření se zlatým odstínem je dlouho základem indické kuchyně a po tisíce let se také používá v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. Moderní výzkum odhaluje, že sloučenina nalezená v kurkumě zvaná kurkumin může být zodpovědná za její přínosy pro zdraví. Ukázalo se, že koření je silným protizánětlivým prostředkem, což vedlo vědce k prozkoumání jeho použití u nemocí od revmatoidní artritidy a psoriázy až po neurodegenerativní stavy, jako je Alzheimerova choroba.

Zdroj:https://sportyzive.cz/zdravi/superpotraviny-pro-muze-ktere-maji-neuveritelny-dopad-na-chod-organismu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=KIHUuE2Udvm-202104031928&dop_id=11116357