Úvodní stránka » Zajímavé články » Superpotraviny

Superpotraviny

Superpotraviny se vyznačují:

 • bohatým obsahem vitamínů, minerálů a stopových prvků
 • obsahem aminokyselin a antioxidantů
 • obsahem enzymů a vlákniny

Chia semínka

Chia semínka se rychle stala modlou vyznavačů zdravého životního stylu, kteří si je začali sypat do pudinku, jogurtu, tvarohu i ovesné kaše. Chia semínka jsou semena rostliny salvia hispanica, šalvěje hispánské, kterou pěstovali už Aztékové a Mayové. Dnes se pěstuje především v horských oblastech Střední Ameriky, ale šikovná pěstitelka to může zvládnout i v Česku v květináči nebo truhlíku.

Silné stránky chia semínek: vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které napomáhají správné činnosti mozku a pozitivně působí na činnost srdce, obsah bílkovin a vlákniny, vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a E, z minerálů obsahuje síru, fosfor, mangan, sodík, draslík, vápník, železo a kobalt.

Konopná semínka

Konopná semínka jsou úžasným zdrojem nenasycených esenciálních mastných kyselin, jež podporují metabolismus, činnost mozku a reprodukční systémy. Pochopitelně musí být na hony vzdálené THC.

Silné stránky konopných semínek: obsah vzácné omega-6 gama-linolové kyseliny, která má pozitivní vliv na pokožku a vlasy.

Acai Berry

Acai Berry jsou bobulovité plody palmy Euterpe oleraceae. Šťáva z těchto plodů působí silně antioxidačně, takže je vhodná pro očistné kúry. Je také skvělá pro posílení imunity a je vhodným doplňkem potravy při zvýšené psychické a fyzické zátěži.

Silné stránky acai Berry: tyto bobule jsou bohaté na vitamín C, A, E a vitamíny řady B, z minerálů na vápník, draslík, mangan, železo, měď, bór a další, obsahují také nenasycené mastné kyseliny, jež pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu.

Aloe vera

Aloe vera se jeden čas začalo přidávat téměř do všeho – do nápojů, do krémů, do mýdel… Aloe vera má antioxidační, protizánětlivé a zklidňující účinky, snižuje krevní tlak, je bohatá na organické kyseliny a aminokyseliny, je nabitá vitamíny a minerály napříč jejich skupinami.

Silné stránky aloe vera: rostlinu můžeš pěstovat doma a kdykoli, když budeš mít problémy s pokožkou (např. ekzém), můžeš odstřihnout kousek listu a přikládat ho na postižené místo – to by se mělo zklidnit.

Goji

Goji nebo také kustovnice čínská se u nás objevila poměrně nedávno a zažila tu pěkný boom. Červené plody najednou chtěli zobat skoro všichni. Proč? Protože snižují hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu, podporují regeneraci jaterních buněk a činnost srdce, působí jako antioxidant a jsou vhodné při řešení impotence.

Silné stránky goji: obsah vitamínu C až 500x vyšší než u pomerančů, vysokých obsah nejrůznějšíchaminokyselin, vitamínů a minerálů (třeba železo, zinek, měď nebo vápník), 15 % objemu plodů tvoří bílkoviny.

Guarana

Plody paulinie opojné poskytují konzumentům kofein, ale na rozdíl od kávy se ten z guarany vstřebává postupněji, takže působí déle. Guarana stimuluje centrální nervový systém, podporuje mentální činnost a odstraňuje únavu, takže není divu, že ji jako bonbóny zobou o zkouškovém studenti. Pokud máš ale vysoký tlak, tak pryč od ní – guarana ho totiž zvyšuje.

Silné stránky goji: kromě toho, že obsahuje tři látky působící jako kofein, také nabízí vitamín C a vitamíny skupiny B. Je úžasná pro celkovou regeneraci organismu.

Kakao

Rozhodně si nepředstavuj přeslazený prášek, který jsi jako dítě tolik milovala smíchaný s mlékem. Kakaem myslíme prášek z kakaových bobů nebo samotné boby. V těch je totiž spousta hořčíku, síry, chromu, železa, manganu a zinku. Kakao má také vynikající antioxidační účinky. Poctivé čokolády s obsahem kakaa nad 85 % proto nejsou tabu ani při správné životosprávě.

Silné stránky kakaa: díky obsahu celé škály minerálů upravuje hladinu cukru v krvi, pomáhá od svalových křečí, napomáhá k pěkné a klidné pokožce a ke zdravým vlasům.

Karob

Karob se často používá jako náhražka kakaa a ničemu to vlastně moc nevadí. Karobový prášek pěstitelé získávají ze dřeviny Ceratonia Siliqua, kterou najdeme hlavně ve Středomoří. Karob na rozdíl od kakaa neobsahuje kofein.

Silné stránky karobu: neobsahuje alergenní látky a je bohatý na železo, fosfor, nikl, vápník, hořčík a vlákninu, na vitamíny A, B a D. Má tedy pozitivní vliv na zrak a funkci imunitního systému, na svalovou pohodu a další.

Mladý ječmen

Mladý ječmen je žádaný hlavně proto, že pomáhá okysličování krve a tkání, a tak podporuje mentální činnost. Vzhledem k tomu, že je dnes překyselení organismu častější, než bychom si mysleli, je vyhledávanou vlastností i jeho zásaditost, která pH v těle srovnává k normálu. Koneckonců je mladý ječmen dobrý jako prevence a podpora imunitního systému.

Silné stránky mladého ječmene: tahle směs vitamínů a minerálů podporuje metabolismus, působí preventivně proti rakovinným onemocněním, zmírňuje deprese, zvyšuje kvalitu spánku a pozitivně se podepisuje na stavu pokožky.

  Jak superpotraviny konzumovat?

  Jakmile se rozhodneš, že nějakou superpotravinu zkusíš, měla bys vědět, že je nejvhodnější konzumovat je v syrovém stavu a tepelně je neupravovat. Tím bys je totiž zbavila velké části všech pozitivních látek a účinky by nebyly takové, jaké by mohly být. Upravit je můžeš v teplotě do 42°C, což je mimochodem jedna ze zásad raw stravy.

  Zdroje: Text - https://www.jsmekocky.cz/clanek/tereza-kvapilova/zdravi/superpotraviny-docasny-hit-nebo-elixir-zivota? utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

              Obrázky - http://chiashake.cz/blog/chia-seminka-vyhody-pouziti-recepty/

                             http://daryodprirody.cz/mlady-jecmen/

                             http://www.spektrumzdravi.cz/karob-neboli-svatojansky-chleb-zdravy-pamlsek-vhodny-i-pro-alergiky

                             http://magazin.biooo.cz/zdravi/zdrave-potraviny/kakao/kosmeticke-ucinky-kakaa/

                             http://www.livestrong.com/article/243271-what-are-the-benefits-of-guarana/

                             http://www.eotazky.cz/prospesnost-bobuli-goji

                             http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-aloe-vera-for-skin-hair-and-health/#gref

                             http://www.zokiva.com/products/acai-berry-powder

                             http://tajemstvizdravi.cz/konopne-seminko-ucinky-ma-skoro-zazracne-diky-esencialnim-kyselinam/