Úvodní stránka » Bylinky » Trsnatec lupenitý

Trsnatec lupenitý

(Maitake)

Maitake Maitake latinsky Grifola frondosa, česky trsnatec lupenitý, čínsky Hui Shu Hua japonsky Maitake MycoMedica Maitake extrakt je asi 20x koncentrovanější než sušený prášek z hub, proto je jeho účinek efektivnější!

Obsah polysacharidů v extraktu MycoMedica Maitake je minimálně 25% (250mg/g).

Charakteristika z pohledu tradiční čínské medicíny: teplota – neutrální chuť – sladká tropismus – plíce, ledviny, tlusté střevo Účinky podle tradiční čínské medicíny: doplňuje slezinu a její Qi odvádí vlhkost pročišťuje horkost Maitake se podle tradiční čínské medicíny podává u oslabené Qi sleziny a žaludku. Užívá se zejména u stavů oslabeného trávení, nadýmání, kašovité stolice, nechutenství… Výrazná je její funkce odvádět z organismu vlhkost. Podle teorie čínské medicíny je nejčastější příčinou nadváhy oslabená Qi sleziny, která nedokáže řádně zpracovávat potravu a tekutiny a dochází k hromadění a usazování vlhkosti v těle. Maitake je proto výborným pomocníkem při boji s nadváhou.

Staří čínští lékaři dokázali využít i její výrazné protinádorové, imunostimulační a adaptogenní účinky. V tradiční medicíně se užívá i k léčbě diabetu – dokáže snižovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat citlivost na inzulín u diabetiků.

Maitake parazituje v přírodě na kmenech dubů. Maitake v překladu z japonštiny znamená tančící houba, protože lidé tančili radostí, když tuto chutnou a terapeuticky ceněnou houbu našli. Najít divoce rostoucí Maitake je obtížné, houba byla velmi drahá, a tak houbaři místa nálezu tajili a často se tato informace předávala z generace na generaci. V Číně se užívala již dobách dynastie Han (206-210 n.l.). Dnes se zkoumá její velmi silné protinádorové působení. Podle tradiční čínské medicíny a soudobých výzkumů působí Maitake příznivě u stavů jako je: metabolický syndrom - snižuje ukládání tuku v tkáních, což podporuje snižování nadváhy nádorová onemocnění – díky výjimečnému souboru polysacharidů má Maitake silné protinádorové účinky zejména u nádorů mozku, plic, prsu, žaludku, jater či střev snižuje vedlejší účinky chemoterapie diabetes – Matake dokáže regulovat krevní cukr a proto příznivě působí u pacientů s diabetem hemeroidy – užívá se jako podpora u konvenční terapie hemeroidů cholesterol – Maitake má schopnost snižovat úroveň „špatného“ LDL cholesterolu v krvi oslabená imunita – díky silnému zastoupení betaglukanů má Maitake silné imunostimulační účinky hypertenze – soudobé studie ukazují vliv Maitke na snižování vysokého krevního tlaku Crohnova choroba – dokáže zmírňovat průběh tohoto zánětlivého onemocnění má antimutagenní účinky prevence a doprovodná léčba rakoviny prsu, plic, jater a pankreatu osteoporóza - podporuje kostní systém.

  • Dávkování:

Při zdravotních problémech: 3-4 kapsle denně do zmírnění problémů (je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny) při preventivním užívání: 1-2 kapsle denně (2-3 měsíce v roce) kapse užívejte na lačno (min.20 minut před jídlem či 30 minut po jídle), zapíjejte vodu nebo slabým čajem.

Zdroje: Text - http://www.zdravejsi-zivot.cz/produkty/prirodni-doplnky-stravy/maitake-susena-grifola-frondosa-100g-P2835.html

            Obrázek - http://www.naturgreen.cz/ESHOP.html?xmlid=761740