Co je potřeba?
  • 200 ml vody
  • 100–200 g cukru (namísto 100 g cukru, můžeme použít odpovídající množství medu anebo domácího šípkového sirupu)
  • 1 balíček sušeného tymiánu (pokud si pěstujeme tymián sami, použijeme 3 košaté větvičky tymiánu čerstvého)
  • 3 lžíce slézového květu
  • V kastrůlku si svaříme 200 ml vody se 100 g cukru (pokud nebudeme přidávat jiné sladidlo, med atp., tak rovnou s 200 g cukru). Tak, aby se cukr ve vodě úplně rozpustil. Následně přidáme celý balíček sušeného tymiánu a asi 3 lžíce slézového květu. Minutu až dvě povaříme.
  • Povařenou směs na výrobu domácího tymiánového sirupu odstavíme ze zdroje tepla a necháme několik hodin, nejlépe však přes noc louhovat.
  • Vylouhovanou směs na sirup proti kašli přecedíme přes sítko. Pokud chceme mít sirup úplně čistý, přecedíme ještě přes bavlnu, abychom se zbavili všech kousků tymiánu.
  • Jestliže jsme na počátku dali do vody pouze 100 g cukru, teď je ten správný čas na přidání šípkového sirupu nebo dobrého medu.

Tymián je jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik a má antiseptické a dezinfekční účinky. Pomáhá při nemocech z nachlazení, při zánětech dýchacích cest a trávicímu ústrojí. Působí léčivě při astmatu, bronchitidě, suchém, dráždivém, záchvatovitém či černém kašli a usnadňuje vykašlávání hlenů. Na výrobu domácího sirupu můžeme použít sušený tymián v sáčku zakoupeném v potravinách. Pokud bylinku pěstujeme doma nebo na zahrádce, použijeme čerstvý.

Sléz má protizánětlivý účinek. Používá se proti suchému kašli i zahlenění (a to i u dětí), koupíme jej např. v lékárně (vypadá tak, jak vidíme na obrázku).Pokud bychom do sirupu použili pouze tymián, byl by tento domácí výrobek vhodný převážně na vlhký kašel. Přidáme-li do směsi i slézový květ, můžeme použít pak sirup jak na vlhký, tak i suchý kašel.

Zdroje: Text - http://www.jaktak.cz/jak-si-vyrobit-ucinny-tymianovy-sirup-proti-kasli.html

            Obrázek - http://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/344018/prirodni-sirupy-proti-kasli-vyrobte-si-bezovy-medovy-nebo-cesnekovy.html?kapitola=337488