Úvodní stránka » Zajímavé články » Vejce - SUPERPOTRAVINA

Vejce - SUPERPOTRAVINA

Každého z nás z nás občas zaskočí vědecká zpráva, která zaručeně hlásá, že bychom rozhodně neměli jíst rajčata, máslo či pečivo. A je to nesmysl, vždy záleží na tom, o jaký druh se jedná, jestli je pěstováno na zahradě či vyráběno co nejpřirozenější cestou z kvalitních surovin. Vejce lidé před nedávnem také pranýřovali. Přitom jsou pro nás nejstravitelnější bílkovina a dokážeme z nich maximálně využít všechny živiny. O všem ale platí, konzumovat s mírou!!! :)

Bílek - nejkvalitnější zdroj bílkovin

Vejce resp. bílek obsahuje vaječné proteiny, které jsou pro lidskou výživu nezbytné, přičemž jedno velké vejce obsahuje 6 gramů. Vejce obsahují totiž všechny esenciální aminokyseliny ve správném poměru, takže pro naše tělo jsou naprosto dokonalé z hlediska stravitelnosti bílkovin. Konzumace vaječných bílků může pomoci při úbytku hmotnosti, zvýšit svalovou hmotu, snížit krevní tlak, optimalizovat zdraví kostí a také přispěje ke správné energetické bilanci.

Naše tělo si takovou látku nedokáže vyrobit, ani získat z jiné potraviny. Vaječná bílkovina má naprosto jedinečnou stravitelnost ze všech potravinových bílkovin. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí procento stravitelnosti ve výši 98 – 100%. Takovou potravinu opravdu nikde nenajdeme.

Žloutek - super zdroj vitamínů

Žloutek obsahuje jedinečné složení vitamínů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů a výživových látek. Je zdrojem cholesterolu, dále nenasycených mastných kyselin včetně tak potřebných omega3 mastných kyselin. Vejce nám nabídne lecitin, síru, vitamín A, vitamíny řady B včetně thiaminu a riboflavinu, vitamím E, dále minerální látky jako draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo.

Lutein na oči a cholin na mozek

Vejce mají vysoký obsah různých antioxidantů. Za zmínku stojí lutein, který se nachází ve vaječném žloutku a je jedním ze skupiny velmi silných antioxidantů. Pomáhá chránit oči před UV zářením a podle klinických studií také snižuje riziko šedého zákalu, což je nejčastější příčina slepoty u osob nad 65 let věku.

Cholin si naše tělo neumí samo vyprodukovat v potřebném množství. Opět ho najdeme ve vaječném žloutku. Cholin nám doslova doplní energii do mozku. Stimuluje totiž vývoj mozku i funkce a zvyšuje koncentraci. Zvláště u dětí bychom na vejce v jídelníčku neměli zapomínat. V jedné studii byly děti podrobeny výzkumu a zjistilo se, že děti, které měli v jídelníčku zahrnuty vejce pravidelně, mají zlepšenou koncentraci, chování i výsledky matematických a fyzikálních testů.

Fáma o cholesterolu

Cholesterol z vajec (nebo z potravy vůbec) zpravidla nezvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Při konzumaci 5 - 10 ks vajec týdně si spíše hladinu cholesterolu můžeme vylepšit - vejce totiž mají vliv na HDL cholesterol, který je pro tělo prospěšný. Zásadní faktor ovlivňující složení vajec a tím pádem i cholesterol je o tom, jak byly slepice chovány a čím byly krmeny. Vejce od slepic, které jsou chovány na pastvinách anebo jsou krmené zeleným krmivem mají mnohem vyšší obsah nejenom vitamínů ale také omega3mastných kyselin. O omega3mastných kyselinách je známo, že snižují hladinu triglyceridů v krvi, což je dobře známý rizikový faktor pro srdeční onemocnění.

Studie ukazují, že konzumace vajíček obohacených o omega3 je velmi účinným způsobem, jak snížit hladinu triglyceridů v krvi. V jedné ze studií se prokázal fakt, že pouze 5 omega3 obohacených vajíček týdně po dobu 3 týdnů snížilo triglyceridy o 16-18%! S chovem slepiček a produkcí souvisí také jediné nebezpečí ze syrových vajíček - salmonela. Kontrola chovu a tepelná úprava toto riziko úplně eliminují, takže pozor na zmrzliny nebo čerstvé majonézy, když nevíte nic o původu vajíček.

Ideální snídaně i svačina

Vejce jsou nejideálnější potravina pro začátek dne. Dokáží nám kontrolovat vstřebávání energie v těle, snižují pocit hladu, protože se cítíme delší dobu nasycení. Bílkoviny využije pro zdraví celého naše těla, správný chod buněk, tkání, svalů i orgánů. Složení vajec navíc prospívá naší kůži, vlasům, pomáhá nám proti infekci, dehydrataci a zdravému metabolismu. Pokud se snažíme zhubnout, doporučovala bych také vejce zařadit do jídelníčku, v nejvyšším poměru bílek a žloutek méně častěji.

Lidé s vysokým cholesterolem

Pokud máte vysoký cholesterol, určitě se nemusíte konzumaci vajec vyhýbat. Pokud nebudete jíst více jak 1 vejce denně, včetně vajec použitých na přípravu jídel. Pacientům obvykle nedoporučuji vajíčka smažená, ale spíše vařená natvrdo.

Zdroje:

https://www.lehcinezjstecekali.cz/vejce-jsou-superpotravina

https://farmazdravi.cz/neni-nad-tento-japonsky-elixir-ktery-posili-vase-kosti-nabije-vas-energii/