Úvodní stránka » Bylinky » Vlaštovičník
Vlaštovičník větší

Ve starých bylinářích má vlaštovičník v překladu i tato pojmenování: boží milost, rostlina Mariina, boží dar, boží list, zlatý kořen, apod.

Vlaštovičník je rozvětvený a 30 až 80 cm vysoký, kvete v květnu a dále až do podzimu. Z lodyhy i oddenku prýští oranžovožlutá, hustá šťáva. Vlaštovičník nejraději roste na jižních okrajích lesa, při zdech, plotech, na rumištích. Vlaštovičník můžeme najít i v zimě, kdy je vše pokryto sněhem, pokud jsme si zapamatovali místo, kde roste.

Rostlina pročišťuje krev a napomáhá tvorbě krve. Je možné ji použít spolu s kopřivou a výhonky černého bezu proti leukémii. Vlaštovičník je nejspolehlivějším prostředkem při těžkých onemocněních jater, zvláště když se užívá v čerstvém stavu. Používá se, protože pročišťuje krev a játra, dobře ovlivňuje i látkovou výměnu. S úspěchem se používá při onemocnění žlučníku, ledvin i jater. Možno jej doporučit i při zlaté žíle (hemeroidy) a pálení konečníku, při píchání a pálení při močení, jakož i při hučení v uších.

Zevně se používá při chorobách kůže, kuřích okách, bradavicích a nemizejících lišejích. Šťáva pomáhá i při krvácení a odchlípnutí sítnice. Sebere se vlaštovičník, umyje se a křehký stonek se rozdrtí mezi navlhčeným palcem a ukazováčkem. Takto získanou šťávou se ukazovákem potřou koutky zavřených očí. Oči se sice nepotřou, ale z koutků se šťáva do nich dostane. Toto platí pro šedý zákal, oslabení zraku a preventivně též tehdy, když se velmi namáhají zdravé oči.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Vlaštovičník je i přes své léčivé účinky jedovatá rostlina, kterou nedoporučujeme používat bez vědomí lékaře!!! 

Zdroj:

Obrázek - https://www.google.cz/search?q=vla%C5%A1tovi%C4%8Dn%C3%ADk+v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD&rlz=1C1AVNE_enCZ668CZ668&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjc9JqL5cfLAhVEk3IKHfwZBl4QiR4Ieg#imgrc=IiEsCjW2Ua9rMM%3A

Text - http://www.bylinky.kvalitne.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. O que e o bitcoin e por que e necessario: distintamente e leves (CryptoDier, 17.8.2018 22:40:37) Odpovědět

    Bitcoin normalmente relacionam-se a grupo digitais de dinheiro. Ela vive exclusivamente em formato virtual. Apesar de sua real trocados por produtos, servicos ou convencionais financas.
    Bitcoin unique. Ela nao ligado com as atividades dos bancos, nao tem material aparencia, e inicialmente, projecao desregulada e descentralizada.
    Se simples palavras, o que e o bitcoin e digital dinheiro, que sao extraidas em digital instrumentos e giram no proprio sistema de seu leis.
    <a href=http://bitcoinpor.top/quem-gnero-e-bitcoin-sade-preo-mquina-de-minerao/>preco da maquina bitcoin</a>