Úvodní stránka » Zajímavé články » Zázračný česnek

česnek.PNG   

Proč se cpát vitaminy v kapslích, když je tolik přírodních plodů a vyjdou levněji? Nemusíte kupovat jen exotické ovoce. Je mnoho českých superpotravin, které jsou doslova zázračné! Jedním z nich je česnek. Když ho budete jíst pravidelně, tak budete zdraví, plní energie, a ještě zhubnete!

Česnek není jen přírodní antibiotikum – má mnoho dalších zdravotních přínosů. Budete díky němu mít zdravější cévy, srdce i mozek. Také působí proti zánětům i vysokému krevnímu tlaku. Zjišťovali jsme, proč byste ho měli jíst každý den!

1. Lepší imunita

Česnek obsahuje kolem 400 zdraví prospěšných látek. Asi 100 z nich jsou takzvané sirné sloučeniny, o kterých se mluví jako o přírodních antibiotikách. Ty ničí řadu bakterií, virů a plísní. Také nabízí vitaminy A, B, C.

  • Vitamin A - podporuje zdravý zrak
  • Vitamin B - slouží pro správný metabolismus, pomáhají proti únavě a zánětlivých onemocnění nervů
  • Vitamin C - „céčko“ je asi nejvýznamnější antioxidant. Přispívá k ochraně buněk před stresem a slouží jako prevence před nachlazení

2. Silné srdce a cévy

Při pravidelné konzumaci alespoň jednoho stroužku čerstvého česneku denně docílíte snížení krevního tlaku. Tato dávka umí zpomalit progresi aterosklerózy, či dokonce zvrátit počáteční stadium této nemoci. Slouží ale i jako prevence před srdečně-cévními chorobami, které ve vyspělých zemích patří k nejčastějším příčinám úmrtí. 

Někteří odborníci tvrdí, že lidem, kteří si dopřávají alespoň stroužek česneku denně, se sníží množství nezdravého cholesterolu v krvi až o 15 procent. To pomáhá rozšiřovat průchodnost cév a zlepšuje krevní oběh. Je to proto, že česnek rozpouští bílkoviny, kvůli kterým sraženiny v krvi vznikají. Díky tomu se česnek stává ideální prevencí také proti mrtvici či infarktu.

3. Bystrý mozek

Pokud začnete jíst česnek denně, pravděpodobně po čase zpozorujete změny nejen na svém těle, ale také na chování. Budete méně unavení, bystřejší a energičtější. Česnek mozek doslova vyživuje. Chrání mozkové buňky před degenerací a ten díky tomu pak lépe funguje. Obsahuje allicin, který má vliv na jeho lepší prokrvení a okysličení.

4. Přírodní detox

Česnek je ale také jednou z nejlepších čističek celého organismu. Je považován za efektivní detoxikační potravinu. Čistí krev od tuků a orgány od nečistot. Obsahuje totiž látky metionin a cystein, což jsou esenciální aminokyseliny, které chrání játra tak, že jim pomáhají produkovat žluč, která pak odstraňuje z těla toxiny.

5. Snazší hubnutí

Česnek detoxikuje také střevní sliznici, čímž napomáhá správnému trávení a pomáhá proti průjmu. A právě správná funkce trávicího systému je při hubnutí zcela zásadní. Navíc česnek uvolňuje v těle stresový hormon noradrenalin, který ovlivňuje spalování tuků. Budete-li jíst česnek pravidelně, uděláte službu svému zdraví v mnoha ohledech, a ještě něco zhubnete!