Anémie

 

Anémie neboli chudokrevnost se objevuje při poklesu množství hemoglobinu (krevního barviva),jež na sebe váže kyslík v červených krvinkách (erytrocytech) a když je jejich množství sníženo pod dolní fyziologickou hranici. Hladina hemoglobinu je u zdravého člověka stálá, protože proces vzniku červených krvinek v kostní dřeni a jejich likvidace ve slezině je v rovnováze. Množství zlikvidovaných červených krvinek odpovídá množství červených krvinek vyprodukovaných v kostní dřeni.

Příznaky anémie jsou bledost, závratě, mdloby, stálý pocit únavy, popraskané rty, dušnost, otoky kotníků, bušení srdce, ztráta chuti k jídlu a s tím související zažívací potíže, suché, křehké nehty, nejistá chůze, brnění prstů rukou a nohou, zažloutlé bělmo v očích, žloutenka, dlouhotrvající horečky, embolie (krevní sraženiny), matné a vypadávající vlasy.

Nejčastější příčinou je nedostatek železa. Může být způsobena nedostatečně pestrou stravou nebo neschopností těla absorbovat železo ze střev, protože jsou infikována a nebo poškozena. Jiná příčina může být také velká ztráta krve v důsledku krvácejících žaludečních vředů, hemeroidů, nádorů střev nebo silného menstruačního krvácení.

Na chudokrevnost může mít také vliv nedostatek vitamínu B12, těhotenství, chronické nemoci např. tuberkulóza, záněty kloubů, nedostatečná činnost ledvin, nádory a nemoci kostní dřeně (leukémie).

  • Doporučení:

      - vyšetření u lékaře

      - dostatek železa (tmavá listová zelenina,vlašské ořechy,rozinky, pšeničné klíčky, červené maso, drůbež, játra, ryby)

      - vitamín B12 (jídla z vajec, jater, ledvinek)

      - vitamín C (citrusy, čerstvé ovoce)

      - vitamín A (mrkvová šťáva)

      - dodat též kyselinu listovou a zinek

  • Bylinky:

      - mladé kopřivy - vysoký obsah železa

      - šťovík - zlepšuje metabolismus a činnost jater

 

  • Omezení:

      - stravy se zvýšeným obsahem minerálních látek (železo se hůře vstřebává)

      - pití čaje k jídlu (tanin v čaji obsažený také snižuje schopnost vstřebávání železa)

      - neloupaná rýže, pšeničné otruby (kyselina fytová zhoršuje také vstřebávání železa)

Zdroje: 

Obrázky - https://www.modrykonik.cz/anemie/http://www.kvetybyliny.cz/produkty/bylinne-koupele/, https://www.celostnimedicina.cz/jedle-rostliny-pokracovani.htm

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.