Úvodní stránka » Bylinky » Máta peprná

Máta peprná
(Mentha piperita L.)

   Máta peprná je jednou z nejstarších léčivých bylin a znali ji již staří Egypťané. Roste na březích a v příkopech, pěstuje se v zahradách.

   Je to vytrvalá bylina. Má chlupatou lodyhu, až 75 cm vysokou. Listy jsou vejčité, kopinaté, špičaté, ostře pilovité, skoro celokrajné, mají až 10 mm dlouhý řapík. Čepel je poněkud pýřitá, asi 8 cm dlouhá, žláznatě tečkovaná, na líci tmavozelená, na rubu světlejší. Při pěstování je nutné mátu něčím ohradit, neboť se rychle rozrůstá.

   Sbírají se listy  nebo kvetoucí nať několikrát do roka vždy před rozkvětem. 

   Máta peprná odstraňuje křeče a to zvláště v trávícím ústrojí, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a svíravě. Je vhodné ji použít i při nadýmání, podporuje funkci jater, snižuje bolestivost při nemocích trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje činnost slinivky břišní a žlučníku, mírně snižuje krevní tlak, inhalace jejích par je výborným prostředkem při zánětlivých chorobách dýchacích cest. Preventivně lze máty použít zejména u chorob žlučníkových a jaterních. 

   O využití máty peprné si můžete přečíst více zde.

! Upozornění !

! Soustavné užívání mátového čaje může vést k poruchám krevního obrazu !

Zdroje: 

Text - http://www.zdravinadlani.cz/lecive-rostliny/mata-peprna

Obrázek - https://www.google.cz/search?q=m%C3%A1ta+peprn%C3%A1&rlz=1C1AVNE_enCZ668CZ668&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiw7_uD2tPLAhWsNpoKHcRuCmoQ_AUIBygB&biw=1920&bih=955#imgrc=8DHoWwQaoVa8JM%3A

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.